Daniel Abt kritizuje peňažný trest pre TECHEETAH

foto: © FIA Formula E

Piloti stajne TECHEETAH v sobotnej Santiago E-Prix prepísali históriu a ako prví získali dvojité víťazstvo vo Formule E. Pretekári zákazníckeho tímu Renaultu ponúkli na trati množstvo súbojov a núdza o napätie nebola ani po pretekoch. Čínsky tím dostal peňažnú pokutu 30-tisíc eur za nepovolenú úpravu bezpečnostných pásov. TECHEETAH dvojité víťazstvo aj napriek tomu zostalo, čo kritizuje pilot Audi Daniel Abt. Podľa Nemca je to jasné porušenie pravidiel.

V Santiagu bol prvýkrát zrušený minimálny časový limit pre výmenu áut a stajne disponovali novým typom popruhov, ktoré mali zabezpečiť rýchlejšie a bezpečnejšie zapnutie pretekára. V TECHEETAH si vraj pomohli akousi prídavnou rukoväťou, ktorá mala mechanikom umožniť lepšiu manipuláciu s pásmi. Táto zmena však nebola skontrolovaná a schválená komisármi.

„Je to jasne zakázané. V pretekoch tým získali časovú výhodu. A čo robí FIA? Dá im pokutu vo výške 30-tisíc eur. To iste zabolí v pretekoch, kde obaja zarobili 150-tisíc eur,“ kritizoval Abt rozhodnutie komisárov. Jeho rozčúlenie je vcelku pochopiteľné, pretože po víťazstve v Hongkongu bol diskvalifikovaný pre nezrovnalosti v technickom preukaze jeho monopostu.

Pilot Audi v rozhovore pre Motorsport-Total prezradil viac. „V Hongkongu sme stratili víťazstvo kvôli niečomu, čo bolo zakázané, ale neprinieslo nám to žiadnu výkonnostnú výhodu. Bolo to len jedno smiešne číslo. V TECHEETAH zmenili bezpečnostnú časť, čím získali výhodu. A dostanú len peňažný trest. Pre mňa je to nepochopiteľné.“

„Vlastne si myslím, že je to dobré rozhodnutie. Pre šport by to bola katastrofa, keby sa rozhodli vylúčiť prvých dvoch jazdcov. Každý by povedal, že neurobili správne. Na druhej strane ma ide roztrhnúť,“ dodal Abt, ktorého rozhorčenie je pochopiteľné. V priebežnom hodnotení mu patrí desiate miesto a jeho stajňa Audi je na nelichotivej ôsme pozícii.