Medzi pilotmi mnoho držiteľov majstrovských titulov

a50a7918Už o pár hodín sa začne premiérový ročník novej elektrickej série Formula E. V akcii uvidíme dvadsať pilotov z desiatich tímov. Na štartovom poli budeme registrovať skúsených veteránov z F1 Jarna Trulliho či Nicka Heidfelda, na druhej strane sa však môžeme tešiť aj na výkony vychádzajúcich talentov ako Daniel Abt.

Všetci jazdci dokopy absolvovali 776 veľkých cien F1. To sa rovná takmer 40 sezónam súčasného kalendára s dvadsiatimi pretekmi. V týchto podujatiach nazbierali 661,5 bodu, čo dohromady predstavuje jedenáste miesto v historickom bodovom rebríčku. Ocitli by sa hneď za štvornásobným majstrom sveta a spoluvlastníkom tímu e.dams-Renault Alainom Prostom.

Iba Jarno Trulli dokázal vyhrať preteky F1. Okrem neho však pole Formuly E obsahuje pilotov, ktorí nazbierali päť pole positions a štyri najrýchlejšie kolá pretekov. Skúsenosti pilotov však siahajú aj mimo Formuly 1. Dokopy nazbierali 51 štartov vo vytrvalostných pretekoch Le Mans a dvanásťkrát štartovali na legendárnom podujatí Indianapolis 500.

Pretekári Formuly E dosahovali úspechy už v mladom veku. Na svojom konte majú dohromady 40 víťazstiev v britskej sérii F 3, osemnásť v nemeckej F3 a päť triumfov v Európskej sérii. V menoslove sa nachádzajú aj dvaja víťazi prestížnych pretekov v Macau a jazdec, ktorý vyhral F3 Masters. Dovedna sa titulom zo série F3 môžu pochváliť až šiesti jazdci.

Spomenúť môžeme aj 26 triumfov v GP2, sedem v sérii Formula Renault 3.5 (plus štrnásť v predošlej Svetovej sérii Nissanu) a deväť prvenstiev v F3000. Na tejto úrovni dosiahli majstrovské tituly dvaja piloti. Medzi jazdcami sú aj takí, ktorí triumfovali v sériách Le Mans a Indy Lights. Okrem toho povyhrávali aj série GP3, A1GP a Superleague Formula.

Zdroj: FIA

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *