Abt vybojoval v Paríži tretie miesto, Audi dobieha zákaznícky Virgin

Daniel Abt
foto: © FIA Formula E

Audi sa opäť vrátilo do boja o oba tituly. Paríž priniesol tretí pódiový stupienok pre Daniela Abta, ktorý skončil tesne pred svojím kolegom Lucasom di Grassim. Osem pretekov, osem rozličných víťazov. Neuveriteľná séria pokračuje.

Aktuálna sezóna Formuly E je aj naďalej strhujúca a nepredvídateľná. V Paríži sa o drámu postaralo počasie. Silný vietor sprevádzaný výdatným dažďom priniesol množstvo chaosu, incidentov a prerušení. Dvojica jazdcov Audi zvládla rušný priebeh s pokojom, za čo bola odmenená slušnou porciou bodov.

Abt štartoval zo siedmeho miesta a vďaka rozumnej a rýchlej jazde sa dostal na tretí pódiový stupienok. „Boli to neuveriteľné preteky. Po dobrom štarte som to cítil tak, že sme mohli aj vyhrať. Prišiel však dážď a zmenilo sa to na chaos. Ledva som videl cez priezor. Auto plávalo a mal som nulovú priľnavosť. Povedal som si, že neurobím žiadnu hlúposť a doveziem auto do cieľa. Pódium je rozhodujúce, potrebujeme tieto body.“

Návrat k pretekom v Paríži:

Paríž: Frijns si vybojoval prvý triumf vo Formule E a bojuje o titul! (Video)

Daniel Abt
foto: © FIA Formula E

„Myslím si, že na suchej trati to boli veľmi dobré preteky. Cítil som, že som veľmi rýchly, sebaistý a mal som za sebou niekoľko dobrých súbojov, predovšetkým s Massom. Bolo to zábavné a férové. Dážď všetko zmenil. Viac-menej som sa snažil prežiť. Všetci sme jazdili skutočne na ostrí noža. Myslím si, že tretie miesto je pozitívne,“ povedal Nemec, ktorý je v priebežnom poradí ôsmy.

Brazílčan di Grassi štartoval z ôsmej pozície a v cieli bol so štvrtým miestom spokojný. „Z ôsmej na štvrtú priečku. Boli to dobré preteky. Podmienky boli neuveriteľne náročné, ale získali sme množstvo bodov. Som štvrtý v boji o titul. Doťahujeme sa. Ďakujem Audi a celému tímu za skvelú prácu. Teraz sa už teším na najbližšie preteky v Monaku.“

Továrenský tím Audi zostal na treťom mieste a po ôsmich pretekoch je opäť o čosi bližšie k stajniam pred ním. „Vďaka fantastickému druhému pódiovému umiestneniu Daniela a štvrtej pozícii Lucasa sme získali veľký počet bodov a v oboch hodnoteniach bojujeme o titul. S celým tímom i dvojicou našich jazdcov som veľmi spokojný,“ prezradil po pretekoch šéf stajne Allan McNish.

Lucas di Grassi a Daniel Abt
foto: © FIA Formula E
Zákaznícky Virgin ako prvý s dvomi víťazstvami

Nemeckého konštruktéra môže tešiť fakt, že sa včera z víťazstva radoval jeho zákaznícky tím Virgin a Robin Frijns, ktorý je zrazu lídrom priebežného poradia. Pre vozidlo Audi e-tron FE05 je to tretie víťazstvo v tomto ročníku.

„Boli to extrémne vzrušujúce preteky a veľmi dobrý výsledok. S meniacimi sa poveternostnými podmienkami sme na trati videli množstvo akcie, žltých fáz a bezpečnostné vozidlo. Naši jazdci zostali pokojní a nechybovali. To sa v takýchto podmienkach počíta. Továrenský tím dosiahol dobrý výsledok. Teším sa aj z víťazstva Robina Frijnsa, pre ktorého je to prvé víťazstvo vo Formule E. Je to ďalší triumf pre Audi. Fantastické! Zatiaľ sme videli osem rôznych víťazov, traja z nich jazdia v Audi,“ povedal športový riaditeľ nemeckého konštruktéra Dieter Gass.

(Ne)spravodlivý kvalifikačný formát

Častou témou je opačné poradie kvalifikácie, v ktorej sú jazdci zoskupení podľa postavenia v priebežnom poradí. Na trať sa vydávajú v štyroch skupinách. Prvá, najnevýhodnejšia skupina zahŕňa päť najlepších pilotov. V tej poslednej sú jazdci, ktorí uzatvárajú celkovú klasifikáciu.

Allan McNish
foto: © FIA Formula E

„Je to zábavné, pretože čisto zo športového hľadiska chcete vždy rovnosť pre všetkých. Realitou však je, že v týchto veciach to nikdy nie je tak. Rovnaké pre všetkých je len to, že máme spoločné pravidlá. V podstate je dobré byť v prvej skupine, pretože to znamená, že ste v prvej päťke hodnotenia. V kvalifikácii to možno vyzerá ako trest, ale bojujete vlastne o titul. Je to trochu dvojsečná zbraň. Ako tím sa s tým musíme vyrovnať. To isté musia spraviť piloti. Nemá zmysel sťažovať sa,“ dodal šéf tímu McNish.

Audi plánuje testy

Továrenský tím absolvuje v priebehu tohto týždňa trojdňový test budúcoročného balíka na Malorke. Ako informuje e-racing365, minimálne jeden deň by mal so stajňou absolvovať di Grassi, pre ktorého by to mala byť prvá skúsenosť s úplne novou pohonnou jednotkou. Na testoch, ktoré by sa mali začať vo štvrtok, sa zrejme zúčastní aj továrenský jazdec Audi Benoit Treluyer.

Abt, ktorý už na vývoji novej pohonnej jednotky spolupracoval, spomínané testy vynechá. Nemec pre e-racing365 nedávno povedal, že podľa neho bude rýchlosť jednotlivých áut v budúcom ročníku ešte vyrovnanejšia. „Myslím si, že terajšia úroveň je vysoká, technológia je veľmi pokročilá, softvér takisto. Dokonca aj tímy, ktoré v druhej a tretej sezóne trochu strácali, dosiahli prakticky rovnakú úroveň. Je veľmi náročné dosiahnuť rozdiel.“

Daniel Abt
foto: Pavel Šimek – pavluv.racing