Agag: Formula E môže v budúcnosti využívať vodík alebo superkondenzátory (Video)

Alejandro Agag
foto: Formula E

Formula E je vrcholom svetového elektrického motoršportu a preto sa snaží o prinášanie prevratných noviniek a posúvanie hraníc. Zakladateľ šampionátu Alejandro Agag v rozhovore pre nemecký Bosch prezradil, že budúcnosť série nemusí byť nevyhnutne spájaná priamo s elektrickým pohonom.

„Od Medzinárodnej automobilovej federácie máme licenciu, podľa ktorej máme právo na preteky s akýmkoľvek typom zdroja alebo úložného zariadenia poháňajúceho elektromotor. Môže to byť vodík, môžu to byť superkodenzátory, ale takisto aj batérie,“ povedal Agag. Súčasné riešenie prostredníctvom lítiovo-iónových batérií nie je povinné, ale je jediným možným praktickým riešením.

Momentálne sa rieši technická špecifikácia vozidla tretej generácie, ktoré bude omnoho výkonnejšie ako súčasný monopost. Terajší maximálny výkon predstavuje 250 kW, pričom autá s nástupom od ročníka 2022/2023 majú mať k dispozícii až 450 kW. To však znamená potrebu riešenia batérie a jedným z možných riešení je jej chemická úprava. Tá by umožňovala nabíjanie vozidiel priamo počas pretekov.

Formula E chce autá tretej generácie nabíjať priamo počas pretekov

 

Dôležitou požiadavkou je to, aby bola Formula E aj v budúcnosti relevantná pre automobilový priemysel. „Myslím si, že je to pre Formulu E veľký úspech. Už teraz je to laboratórium pre vývoj technológií, ktoré verejnosti ukazujú, že elektromobily jazdia každým rokom rýchlejšie a dlhšie vzdialenosti,“ pokračuje 49-ročný Španiel.

„Je veľa spôsobov, ako môže Formula E posunúť technológiu elektromobility vpred. Jednotlivé značky modifikujú svoje produktové línie tak, aby sa prispôsobili elektromobilite. Formula E ukazuje veľmi konkrétne príklady technologického vývoja. Prezentuje ultrarýchle nabíjanie a softvérové vylepšenia, ktoré sú kľúčové pre dosiahnutie čo najlepšieho prenosu energie v hnacom ústrojenstve elektrických vozidiel. Formula E sa tak stane najdôležitejšou pretekárskou sériou z hľadiska technologickej zmeny,“ dodal Agag.