Agag: Formula E nebude meniť pravidlá kvôli kritike pilotov

Pascal Wehrlein a Alejandro Agag
foto: © FIA Formula E

Formula E nemieni meniť pravidlá ani napriek sťažnostiam viacerých pilotov zo začiatku aktuálnej sezóny. Pre Autosport to potvrdil šéf elektrického kolotoča Alejandro Agag.

Šampionát vstúpil do druhej éry s viacerými zmenami. Počet kôl bol nahradený časovým údajom. Pretekári tak musia absolvovať 45 minút a jedno kolo navyše. Okrem toho je výraznou novinkou zavedenie útočného režimu a nesmieme zabudnúť na monoposty druhej generácie, ktoré majú vyšší výkon a zvládnu celé preteky. Prvé štyri podujatia sezóny priniesli obrovskú dávku akcie a vzrušujúcich momentov.

Podľa viacerých pilotov však kombinácia nových pravidiel a vozidiel druhej generácie vplýva na samotné preteky negatívne. Výraznú kritiku vyslovil úradujúci šampión Jean-Éric Vergne, ktorý navrhuje zmenu pravidiel s tým, že v prípade fázy žltých vlajok na celom okruhu, respektíve pri výjazde bezpečnostného vozidla na trať, by sa k časovému limitu pripočítal čas alebo niekoľko kôl navyše. Francúzovi sa nepáči, že piloti za bezpečnostným vozidlom ušetria dostatok energie na to, aby mohli do konca jazdiť naplno.

Mohlo by vás zaujímať:

Formula E zvažuje možnosť zastavenia času počas pretekov alebo kolá navyše

Šéf série nevylučuje zmenu pravidiel, avšak v tejto chvíli tento krok nepodporuje. „Z hľadiska energetického manažmentu to má istú logiku. Riešime to. FIA a my nie sme mimozemšťania, ktorí nežijú na tejto planéte. Jestvuje niekoľko možností. Môžeme pridať čas, môžeme mať viac útočného režimu a vtedy sa energia minie skôr.“

„Ale viete, nesiahame na veci, ktoré fungujú správne. Je to princíp, ktorého sa snažím držať. Máme za sebou zrejme štyri najlepšie preteky v histórii Formuly E. Ktovie? Možno prídu naozaj zlé preteky a potom sa na to pozrieme. Ale to sa najprv musí udiať, pretože ak to zostane dobré, prečo by sme to menili?“ pýta sa Agag.