Agag: S pretekmi v Japonsku by nám mohol pomôcť Nissan

foto: © FIA Formula E

Do konca aktuálnej sezóny ostávajú iba štyri podujatia. Šéf série Alejandro Agag však vo svojom stĺpčeku pre Autosport priznáva, že už teraz sa teší nielen na budúci ročník, ale aj na sezónu číslo šesť.

Za jeho pocitmi sa skrýva vcelku pochopiteľný dôvod. „Len teraz sme potvrdili príchod HWA od piatej sezóny, čo nám dodá jedenásty tím. Je to veľmi rozumný krok od Tota Wolffa, Mercedesu a HWA, pretože si myslím, že Mercedes bude môcť takto testovať ostošesť. Bude to vlastne prípravný tím Mercedesu. Je to veľmi chytré, pretože Mercedes bude mať oproti Porsche, ktoré príde takisto v šiestej sezóne, malú výhodu. Som si však istý, že aj Porsche si splní domácu úlohu. Neviem sa dočkať pretekov s dvanástimi tímami.“

Japonsko a USA

„Je pre nás veľmi dôležité, že jeden z výrobcov bude vďaka Nissanu z Japonska. Nissan vymení v budúcej sezóne Renault, ktorého oddanosť smerom k šampionátu bola neuveriteľne dôležitá. Veril jej a spolupracoval od úplného začiatku. Bolo skvelé mať tu Renault. Teraz sme v závideniahodnej pozícii, pretože máme množstvo európskych konštruktérov. Príchod japonského prinesie ďalší obrovský element. Z príchodu Nissanu sa naozaj veľmi tešíme,“ prezradil Španiel.

Dlhší čas sa hovorí o možných pretekoch v Japonsku. „Formula E zatiaľ nemá preteky v Japonsku. Práve s tým by nám mohol Nissan pomôcť. Pracujeme na viacerých dejiskách vrátane Tokia a zvažujeme aj Jokohamu. Preteky v Japonsku patria k našim najväčším prioritám. Je to však veľmi náročné, pretože tamojší predstavitelia sú veľmi prísni a nie sú zvyknutí na preteky v centrách miest. Snáď nám pomôže Nissan sídliaci v Jokohame. Tamojšie cesty sú široké, bolo by to teda možné.“

„V sérii zatiaľ nemáme amerického konštruktéra a naozaj sa snažíme niekoho prilákať. Chceli by sme tu mať aspoň jedného, ale myslím si, že americká kultúra ešte nie je naozaj pripravená na elektrické preteky. Stále však dúfame, že sa k nám pridá aspoň jeden konštruktér. Niekoľkí majú záujem a rokujeme spolu, ale zatiaľ nebol vykonaný potrebný krok. Čakáme,“ priznal Agag.

Boj o titul

„Stále prebieha boj o titul predovšetkým medzi dvomi pilotmi na špici, Jeanom-Éricom Vergnom a Samom Birdom, kým sa prekvapivo nevráti Felix Rosenqvist. Je skvelé vidieť Sama a Felixa v boji o titul. Dokazuje to, že naša kategória láka talentovaných pilotov. Formula 1 je preferovanejšia destinácia, ale je tam množstvo platiacich jazdcov. Takže Formula E je pre ostatných pretekárov dobrá možnosť. Cítia sa tu naplnení a spokojní. Užívajú si šampionát, čo je skvelé,“ hodnotí šéf Formuly E.