Agag: Štvrtá alebo piata generácia vozidiel bude taká rýchla ako F1

foto: © FIA Formula E

Máme za sebou osem pretekov aktuálnej sezóny a môžeme s čistým svedomím konštatovať, že sledujeme zatiaľ najvydarenejšiu edíciu Formuly E. Napínavosť pretekov, dramatický priebeh a v neposlednom rade aj nesmierna vyrovnanosť v boji o titul. To všetko zdobí aktuálny ročník.

Preteky v Ríme odštartovali neoficiálne majstrovstvá Európy, ktoré zahŕňajú aj minulé preteky v Paríži a ďalšie podujatia v Monaku, Berlíne a Berne. Pilot, ktorý nazbiera najväčší počet bodov v týchto piatich E-Prix, dostane trofej od spoločnosti voestalpine, ktorá zastrešuje túto súťaž v súťaži. „Na základe pravidiel FIA nemôžeme udeľovať titul majstra Európy, ale koncept voestalpinu je pre toto hodnotenie skvelý a jazdcom prináša motiváciu navyše,“ povedal pre SPEEDWEEK zakladateľ a šéf šampionátu Alejandro Agag.

V Ríme boli lístky vypredané vo veľmi krátkom čase a záujem o Formulu E majú aj ďalšie mestá. Vedenie kategórie momentálne pracuje na skompletizovaní nového kalendára, ktorý by sme mali spoznať začiatkom júna. „Za posledné dni som dostal desať vážnych a ambicióznych žiadostí od nových kandidátov. Na úplnom začiatku sme všetky náklady hradili my, ale postupne ich nechávame na mestá.“

Tip: Sledujte nás na Instagrame, aby ste mali po ruke tie najčerstvejšie informácie.

Alejandro Agag
foto: © FIA Formula E
Ecclestone potešil svojím komentárom

Agag v rozhovore priznal, že ho potešil nedávny komentár bývalého dlhoročného šéfa F1 Bernieho Ecclestona. „Keď som čítal jeho komentár, že Formula E bude ešte väčšia a že by mohla ohroziť F1, tak som mu spontánne zavolal a povedal: Hej, Bernie, je úžasné, čo hovoríte. Ak by bol však Bernie stále šéfom F1, tak by to asi cítil inak.“

„Formula 1 nebude nahradená, ale Formula E sa jej priblíži. Teraz dosiahla F1 tisíce preteky. My niečo takéto nemáme. Momentálne jazdíme s autom druhej generácie. Štvrtá alebo piata generácia vozidiel bude taká rýchla ako monopost F1,“ uzavrel Španiel, ktorý bude vo funkcii generálneho riaditeľa šampionátu čoskoro dobrovoľne nahradený.

Tvorca Formuly E je od decembra predsedom série a niektoré jeho doterajšie úlohy prevezme nový generálny riaditeľ. Toho by sme mohli spoznať ešte pred najbližšími pretekmi v Monaku, ktoré sú na programe v sobotu 11. mája.