Ako vyzerá pracovný režim tímov v časoch koronavírusu?

Oliver Rowland
foto: Formula E

V týchto dňoch sa mal svet Formuly E točiť okolo pretekov v čínskom San-ja, ktoré boli naplánované na sobotu 21. marca. Realita je však úplne iná. Po vypuknutí koronavírusu a následnej nútenej pauze nie je jasné, kedy sa sezóna začne. Špecializovaný portál The-Race.com pri tejto príležitosti oslovil jednotlivé tímy otázkou – ako trávia nútenú prestávku?

Audi malo počas tohto týždňa stretnutia, na ktorých mali byť určené krátkodobé plány. Šéf tímu Allan McNish pre vyššie uvedený zdroj potvrdil, že „prebehlo niekoľko stretnutí, ktoré sa týkali nevyhnutného plánovania. Je to veľmi premenlivá situácia a nevieme, ako sa bude vyvíjať v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Môj osobný pohľad je taký, že nech sa stane s touto sezónou čokoľvek, nemalo by to mať dopad na siedmy ročník.“

Ďalší nemecký konštruktér BMW, ktorý funguje v kooperácii s americkým tímom Andretti, zatiaľ nemá potvrdený prípad nákazy. Avšak, každý z členov tímu je momentálne vo svojej domovskej krajine. Ako uviedol hovorca stajne, „pre ľudí v Taliansku, Španielsku či Francúzsku to znamená, že sú tam v tejto chvíli uviaznutí.“ Osobný kontakt je zredukovaný na minimum a väčšinou sa konajú telefonické hovory a videokonferencie. Členovia Andretti pracujú takisto oddelene a k dispozícii je len zlomok zamestnancov. Aj tu sa plány upravujú na dennej báze.

Allan McNish
foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

Obhajcovia titulov z DS Techeetah pracujú vo svojich parížskych a oxfordských sídlach, kým zamestnanci využívajú takzvaný home office. Vo vyjadrení tímu stojí: „Keďže máme ľudí z celého sveta, sme zvyknutí pracovať na diaľku a on-line, takže jediný rozdiel spočíva v tom, že technický tím pracuje z domu a nie z kancelárie. Všetko prebieha normálne, rovnako ako u väčšiny stajní. Je mnoho vecí, ktoré sme počas sezóny nestíhali, takže teraz na ne máme dostatok času.“

Zákaznícky tím Audi, Virgin, uplatňuje prísne pravidlá a drvivá väčšina zamestnancov pracuje z domu. Americký tím Dragon má okrem sídla v Silverstone aj dizajnové a inžinierske kancelárie v Kalifornii. Podľa nepotvrdených informácií pracovala britská časť stajne počas tohto týždňa viac-menej normálne. Mahindra umiestnila jedného člena svojej britskej časti zamestnancov do izolácie. Hovorca tímu prezradil, že išlo len o preventívne opatrenie a spomínaný človek nevykazuje žiadne symptómy. Pracovné nasadenie tímu je posudzované na dennej báze a všetko smeruje k práci z domu.

Nováčikovský Mercedes sa takisto vyrovnáva s nepriaznivou situáciou. Šéf tímu Ian James zostal doma v Spojenom kráľovstve a svoje riadiace úlohy vykonáva na diaľku. Niekoľko členov pracuje normálne, ostatní z domu. „Sme v neustálom spojení,“ potvrdil James. „Mali sme stretnutie s kľúčovými technickými členmi a povedali sme si, čo chceme spraviť v priebehu niekoľkých týždňov a ako budeme postupovať, vzhľadom na bezpečnosť našich zamestnancov a ich rodín.“ Zatiaľ posledný tím poradia, NIO 333, má z preventívnych príčin v izolácii niekoľko svojich ľudí z oboch britských sídiel. Stajňa naďalej pracuje na svojich inžinierskych programoch a takisto aj na programe pre budúcu, siedmu sezónu. Tím má podľa svojho hovorcu plány súvisiace s aprílovými testami.

Neel Jani
foto: Formula E

Nissan potvrdil, že zatiaľ nemá nakazeného člena. Tím e.dams dodal, že celá skupina dodržiava rady francúzskej vlády a že zaviedla celý rad opatrení na ochranu zamestnancov a komunít. Brány tímu sú zatvorené a všetci zamestnanci pracujú z domu. Jaguar prezradil, že sa snaží pracovať čo „najnormálnejšie“. Niektorí zamestnanci pracujú na diaľku a po telefóne. Pripravujú sa na reštart sezóny, ktorého termín je zatiaľ iba vo hviezdach. Jazdci absolvujú svoje tréningové plány a pracujú v simulátore.

Monacký tím Venturi pracuje od utorka z domu, ale aj napriek tomu sa plne pripravuje na pokračovanie sezóny. Ako uviedol hovorca stajne, Venturi rešpektuje odporúčania vlády už od pretekov v Mexiku. „Organizujeme pravidelné videohovory pre inžinierov, ktorí tak zdieľajú svoju prácu a progres. Rovnaké je to aj pre oddelenia logistiky, komunikácie, reklamy a administratívy.“ Druhý nováčikovský tím Porsche prijal opatrenia, podľa ktorých musia všetci jeho členovia pracovať z domu až do odvolania. Platí to pre tých ľudí, ktorí žijú v oblastiach pokrytých mobilnou sieťou.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *