Alejandro Agag obhajuje preteky v Rijáde a teší sa na Felipeho Massu

foto: © FIA Formula E

Formula E pomaly ale isto uzatvára svoju štvrtú sezónu. Jej šéf Alejandro Agag vo svojom stĺpčeku pre Autosport chváli Nica Rosberga, obhajuje preteky v Rijáde a teší sa na vyvrcholenie aktuálneho ročníka.

„Bol to pre nás skvelý moment, privítať Nica Rosberga vo Formule E v Berlíne a umožniť mu jazdu v Gen2. Pamätám si galavečer FIA vo Viedni, keď oznámil svoj odchod z F1. Po večeri som sa predstavil jeho manželke. Povedal som: „Ahoj, som Alejandro Agag z Formuly E a rád by som hovoril s Vaším manželom.“ Hneď mi odpovedala: „Ani na to nemyslite. Do pretekárskeho auta sa už nevráti.“ Preto bolo skvelé mať ho v Berlíne v úlohe investora a podporovateľa. Samozrejme, že tu sú nejaké špekulácie o jeho budúcom zapojení sa do Mercedesu. Nič, čo by to potvrdzovalo som však nepočul. To však neznamená, že sa tak nestane,“ dodal tajomný Španiel.

Kontroverzný Rijád

„Chvíle v Berlíne boli pripomenutím koreňov tohto šampionátu. Je to jediné mesto, v ktorom sme zatiaľ jazdili v každej sezóne. Vždy sa však pozeráme aj vpred a pokúšame sa šampionát zlepšiť. Preto sa piata sezóna začne v Saudskej Arábii. Preteky v Rijáde sú pre nás veľmi dôležité. Veríme, že šport dokáže inšpirovať komunity a my chceme byť súčasťou pozitívnej zmeny v tejto krajine. Od júna môžu prvýkrát v Saudskej Arábii jazdiť aj ženy. Je to historický moment. Navyše sme dostali úplnú záruku, čo je v skutku požiadavka organizátorov, že ženy sa na podujatí zúčastnia ako diváčky a podporovateľky. Všetky ženy, ktoré sú súčasťou šampionátu budú môcť prísť s nami a pracovať,“ pokračuje Agag.

„Vnímame to ako skvelú súčasť zmeny krajiny, ktorá tieto práva v minulosti nemala. Sme radi, že sa na tom podieľame. Vidíme, že Formula E dokáže presadiť dobro a tento prípad to potvrdzuje. Myslíme si, že naša prítomnosť krajine prospeje. Preto sa z nášho rozhodnutia veľmi teším. Chápem, že sú okolo toho rôzne debaty. Je to pochopiteľné. Myslím si, že šport prevyšuje politiku a tieto veci by sme nemali miešať. Keď šport čelí bojkotu kvôli politike, ako počas olympiády či majstrovstiev sveta vo futbale, mali by sme byť nad tým. Fanúšikovia uvidia skvelé podujatie, pretože trať je neskutočná. A priaznivci, ktorým sa nepáči naše rozhodnutie – a som si istý, že je ich dosť – majú svoje vlastné politické videnie, čo úplne rešpektujem.“

Kam až Formula E porastie?

„Pre motoršport je dobré, že otvárame dve nové krajiny, predovšetkým krajinu, akou je Švajčiarsko, ktorá má veľký potenciál. Je tam množstvo spoločností, ktoré môžu podporovať motoršport. Jeden z našich jazdeckých lídrov, Sébastien Buemi, je zo Švajčiarska. Myslím si, že je to pre nás skvelé miesto na preteky. Za týmto podujatím sa skrýva istá hybná sila. Najprv sme len čakali. Oni preteky chceli a istá časť parlamentu prišla s návrhom úpravy zákona, ktorý by umožňovala preteky a to predovšetkým elektrické preteky. Očakávame veľkú účasť,“ pokračuje šéf Formuly E.

„Šampionát je teraz v ozajstnej fáze rastu. Prichádzajú veľkí konštruktéri, nové preteky a zaujímajú sa oň veľmi známi piloti. Nico nebude pretekať, ale je veľmi vzrušujúce, že sa k nám v piatom ročníku pripojí Felipe Massa. Tieto veci sa neudejú za jednu noc – Nico, Felipe, Zürich. Všetko je to výsledok množstva práce a prípravy. S Felipem som hovoril pred troma rokmi. Je to skvelý jazdec, skvelý človek, a som rád, že ho môžem nazvať priateľom. Veľmi sme sa snažili, aby prišiel. Napokon sú to však tímy, ktoré robia rozhodnutia. Nemôžem im nanútiť pretekára. Môžem len dúfať, že to spravia,“ dodal Agag.