Allan McNish: V roku 1989 by som takúto ponuku prijal

Alan McNish

Ambasádor Audi Allan McNish je populárnou postavou svetového motoršportu. Nemecká automobilka potvrdila odchod z vytrvalostnej série WEC a zameria sa na Formulu E.

„V Audi mám na starosti dve veci. Koordinujem ich motoršportovú skupinu, čo zahŕňa ostatné časti skupiny Audi, ktorými sú Ducati a Lamborghini. Po novom mám riadiť ich hlavný program. Práve teraz je to pre nás akási prechodná fáza vo vývoji medzi treťou a štvrtou sezónou. Snažíme sa pochopiť Formulu E. Budem chodiť na preteky a sledovať, ako postupujeme,“ povedal McNish pre portál e-racing.net.

Trojnásobný víťaz americkej série Le Mans a šampión WEC zažil elektrickú sériu prvýkrát na vlastnej koži počas premiérovej sezóny v Monaku. „Šiel som tam a kúpil si lístok na tribúnu. Chcel som to vidieť z tej strany, pretože, keď ste v paddocku, nemáte ozajstný výhľad.“ Škót si následne vyskúšal komentovanie Berlín ePrix, kde sa posadil vedľa štvornásobného šampióna IndyCar Daria Frachittiho.

Keby bolo keby…

„V porovnaní s prvou sezónou bola zmena v tej druhej veľká. Profesionalita tímov postúpila a po technickej stránke to bolo omnoho lepšie. Pri prezentácii šampionátu pracovala séria predovšetkým sama. Musím povedať, že v prvej ani v druhej sezóne Lucas a Daniel nezvíťazili, snáď sa im to podarí v tej tretej. Mohol by som byť ich šťastným talizmanom,“ verí bývalý jazdec.

McNish si musí zvykať na novú úlohu v prostredí motoršportu. Všetko však mohlo byť úplne inak. „Počas prvej sezóny sa ma opýtali, či by som chcel jazdiť vo Formule E. Bol to však môj posledný pretekársky rok a hovoril som si, že som na to už pristarý. Vedel som, že končím kariéru a nechcel som začať nič nové. Samozrejme, keď si mladý pilot, povieš áno! Chceš byť jej súčasťou, chceš pretekať, chceš vyhrávať a získavať tituly v prestížnych šampionátoch. Keby bola táto ponuka na stole v roku 1989, tak by som zrejme súhlasil.“

Zdroj: e-racing.net, foto: Adam Warner (LAT)