Audi: Chyby tolerujeme, ale toto bolo zámerné rozhodnutie ísť proti pravidlám

Daniel Abt
foto: Formula E

Továrenský tím Audi po utorkovom vyhlásení Daniela Abta k svojmu suspendovaniu prišiel s doplňujúcim stanoviskom k celej veci. Nemecká stajňa suspendovala svojho krajana za sobotný škandál v pretekoch virtuálneho šampionátu Race at Home Challenge.

Abt sa dohodol s profesionálnym simulátorovým jazdcom Lorenzom Hörzingom na tom, že ho zastúpi v pretekoch jazdcov Formuly E. Samozrejme, tajne. K odhaleniu celého „chytáku“ malo dôjsť krátko po pretekoch. Abt chcel podľa vlastných slov pobaviť komunitu Formuly E, divákov i svojich kolegov. Už tesne po pretekoch mu však na základe reakcií bolo jasné, že to takpovediac prepálil a nedomyslel následky.

Audi suspendovalo Daniela Abta s okamžitou platnosťou, kolegovia ho bránia

Po celom čine sa Abt ospravedlnil a prijal trest v podobe „núteného“ peňažného daru pre charitu vo výške desaťtisíc eur. O deň neskôr však Audi oznámilo okamžité rozviazanie zmluvy s tým, že Abta už v nemeckom tíme neuvidíme. Ešte v ten istý deň Abt zverejnil asi štvrťhodinovú reakciu prostredníctvom videa, kde sa kajal a sypal si popol na hlavu. Na druhej strane svoj čin obhajoval tým, že virtuálny šampionát je len hrou a zábavou pre fanúšikov, a nemá nič spoločné s realitou.

Po jeho videu sa internetový priestor zaplnil rôznymi reakciami. Niektorí jeho kolegovia ho bránia, vrátane osobností z prostredia motoršportu, iní ho kritizujú za „hlúpy“ nápad. Audi dnes prišlo s doplňujúcim stanoviskom, ktorého plné znenie vyzerá takto:

„Daniel Abt po šiestich rokoch a 63 pretekoch nebude viac jazdiť za Audi vo Formule E. S Danielom sme oslavovali skvelé úspechy a dosiahli sme enormný pokrok. Za spoločný čas sme vďační a späť sa pozeráme hrdo. Každopádne, integrita, transparentnosť a dodržiavanie platných pravidiel, najmä vzhľadom na minulosť, sú pre Audi najvyššími prioritami.

Držíme sa našej kultúry tolerovania chýb. Avšak incidenty, ktoré sa odohrali počas podujatia Race at Home Challenge, neboli chybou, ale zámerným rozhodnutím ísť proti pravidlám. Práve v tom vidíme veľký rozdiel. Preto sme, žiaľ, nemali inú alternatívu ako suspendovanie Daniela Abta.“

Situácia nemeckého pilota nebola ľahká ani v minulej sezóne, pretože Audi nebolo ochotné predĺžiť zmluvu okamžite. Stalo sa tak až po výrazných prieťahoch. Abtova zmluva mala vypršať po aktuálnej sezóne a jeho pokračovanie v tíme bolo tak či tak nepravdepodobné. Je tak otázne, kto sa posadí na jeho miesto nielen v zostávajúcich pretekoch prerušenej sezóny, ale aj v ďalšom ročníku. Medzi najväčších kandidátov patrí dvojnásobný šampión DTM René Rast.

Začína sa lov na Abtovo miesto vo Formule E?

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *