Audi s prvým pódiom v sezóne, di Grassi doplatil na „najhlúpejšie pravidlo motoršportu“

Daniel Abt
foto: © FIA Formula E

Najhorúcejšie preteky sezóny v čilskom Santiagu priniesli továrenskému tímu Audi zlepšenie, aj keď konečný výsledok mohol byť ešte pozitívnejší. Na treťom mieste skončil Daniel Abt, Lucas di Grassi sa nevyhol chybám a následným trestom, na ktoré sa Brazílčan od srdca posťažoval. Poďme ale pekne poporiadku…

Prvé víťazstvo pre nový monopost Audi získala paradoxne zákaznícka stajňa Virgin, ktorej pilot Sam Bird včera triumfoval. Továrenské Audi môže zatiaľ ticho závidieť, ale včera predviedlo výrazné zlepšenie oproti prvým dvom podujatiam. Obaja jazdci Audi sa dostali do Super Pole. Lucas di Grassi kvalifikáciu vyhral s obrovským náskokom, lenže dostal trest a z kvalifikácie bol vylúčený. Štartoval až z posledného miesta.

Po pretekoch sa rozčuľoval kvôli novému pravidlu, v ktorom ide o používanie bŕzd v nájazdovom kole počas kvalifikácie. Podľa nového nariadenia musia všetci piloti brzdiť v nájazdovom kole presne tak ako v rýchlom kole. Podľa Medzinárodnej automobilovej federácie sa má takto zamedziť zničeniu bŕzd, aké sme videli v Marrákeši. Tam Tom Dillmann z tímu NIO narazil pri vjazde do boxov do Robina Frijnsa z Virginu. Po incidente hovoril o nefungujúcich brzdách.

Lucas di Grassi
foto: © FIA Formula

„Je to najhlúpejšie pravidlo, aké kedy motoršport vytvoril. V motoršporte máme množstvo stupídnych pravidiel, ale toto je naozaj veľmi hlúpe. Neviem, či je to najstupídnejšie pravidlo, ale myslím si, že pred ďalšími pretekmi by malo byť prehodnotené.  V podstate som bol diskvalifikovaný za to, že som brzdový pedál nepoužíval v nájazdovom kvalifikačnom kole správne. Nikdy predtým som takéto pravidlo nevidel. Podľa mňa je úplne hlúpe,“ povedal rozčarovaný di Grassi pre Autosport.

Šampión tretej sezóny sa zamyslel aj nad tým, prečo bol hneď vylúčený a nedostal miernejší trest. „Nikdy by sme nečakali, že za toto budeme diskvalifikovaní. Možno by som čakal upozornenie alebo posun o tri miesta dozadu. Je množstvo rôznych prípadov a diskvalifikácia za takéto previnenie je veľmi tvrdý trest, najmä keď nešlo o nič významné. Som veľmi frustrovaný, pretože kolo, ktoré som zajazdil, bolo najlepšie v mojej doterajšej kariére vo Formule E.“ Brazílčan je v priebežnom hodnotení trinásty.

Daniel Abt, Sam Bird a Lucas di Grassi
foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

Viac sa darilo jeho kolegovi Abtovi, ktorý štartoval tretí a na rovnakom mieste sme ho evidovali aj v cieli. Mladý Nemec tak získal prvé pódium pre továrenským tím v novej ére šampionátu. K tomu pridal najrýchlejšie kolo pretekov a v celkovom hodnotení je na siedmom mieste. „Boli to nesmierne náročné preteky. Bolo extrémne horúco. Niekedy musí človek zostať pokojný a presne to sme spravili. Prvé pódium v sezóne je pre náš tím veľmi dôležité. Naša zostava pracuje tvrdo a zaslúži si viac takýchto výsledkov. Podčiarkli sme fakt, že dosahujeme progres. Pokračujeme v boji.“

Mladší z dvojice jazdcov Audi sa dostal na tretie miesto až po dodatočnom treste pre Alexandra Simsa z BMW, ktorý bol komisármi potrestaný za kolíziu s Edoardom Mortarom z Venturi. Sims klesol na siedme miesto, Abt poskočil na tretie. „Bolo veľmi ľahké spraviť na trati chybu. Videli sme haváriu lídra a podobné veci. Občas je lepšie prísť do cieľa s nejakými bodmi a dobrým pocitom, než sa snažiť robiť až príliš veľa,“ dodal pilot Audi, ktorému na pódium pomohol svojou chybou aj vedúci muž pretekov Sébastien Buemi na Nissane.

Návrat k pretekom:

Sam Bird triumfoval v Santiagu a zapísal sa do histórie šampionátu

Stajňa Audi sa vďaka Abtovmu výkonu posunula v priebežnom poradí na piatu pozíciu. Šéf tímu Allan McNish mal včera zmiešané pocity. „Jazdci robili v týchto veľmi náročných podmienkach množstvo chýb. Na Daniela som veľmi hrdý. Po dobrej kvalifikácii odjazdil čisté preteky od začiatku až do konca a postaral sa o prvé pódium pre náš tím v tejto sezóne. Skvelá práca! Lucas sa po probléme v kvalifikácii musel prebíjať zozadu a žiaľ, tentoraz nebodoval.“

Športový riaditeľ Audi Dieter Gass mal včera množstvo dôvodov na radosť, pretože zákaznícky Virgin získal zásluhou Birda prvé víťazstvo pre Audi. Britov kolega Robin Frijns skončil piaty, čo je takisto solídny výsledok. Navyše, Virgin sa dostal na čelo priebežného poradia tímov.

„Po horúcich, neskutočne akčných a neuveriteľných pretekoch Formuly E sme sa dočkali skvelého výsledky pre Audi. Prvé víťazstvo vďaka nášmu zákazníckemu tímu a prvé pódium pre náš továrenský tím. Škoda, že Lucas prišiel o pole position kvôli malému priestupku. Určite by bojoval o víťazstvo,“ dodal Gass.

Lucas di Grassi
foto: © FIA Formula