Audi sa lúči s Formulou E vo veľkom štýle, di Grassi s dvanástym víťazstvom (Video)

Lucas di Grassi
foto: Formula E

Víťazom sobotných pretekov v Berlíne sa stal Lucas di Grassi, ktorý tak spríjemnil rozlúčku Audi s Formulou E. Nemecký konštruktér sa spoločne s BMW po zajtrajších pretekoch už nebude nachádzať medzi účastníkmi šampionátu.

Pre di Grassiho je to dvanáste víťazstvo vo Formule E, vďaka čomu sa dostal do boja o zisk druhého majstrovského titulu. Historické tabuľky vedie Sébastien Buemi s trinástimi prvenstvami. Audi sa vďaka štrnástemu triumfu vyrovnalo DS TECHEETAH. Túto štatistiku vedie so sedemnástimi prvenstvami e.dams (najprv ako Renault, dnes ako Nissan).

Di Grassi štartoval z tretieho miesta za dvojicou DS TECHEETACH Jean-Éric Vergne – António Félix da Costa. Práve táto dvojica sa držala na čele počas prvej polovice pretekov a zdalo sa, že bude veľmi ťažké ju zdolať. Potom sa však bývalí a úradujúci šampióni začali trápiť a postupne sa prepadávali.

Posun Audi naštartoval René Rast, ktorý opäť predviedol fantastické manévre a potom, čo sa dotiahol na di Grassiho, sa táto dvojica prebojovala až na vedúce dve priečky.

Veci sa menili veľmi rýchlo a zhruba o dve minúty bola na čele dvojica Venturi Edoardo Mortara – Norman Nato. Druhý menovaný svoje pódiové umiestnenie neudržal, keď ho v samom závere predbehol Mitch Evans z Jaguaru, ktorý skončil tretí. O poradí na prvých dvoch miestach sa rozhodlo asi desať minút pred koncom. Di Grassi sa dostal pred Mortaru, ten sa ešte v poslednom kole pokúšal o záverečný útok, ten mu však nevyšiel. Rozdiel v cieli bol len 0,141 sekundy.

Na piatom mieste skončil ďalší nováčik Jake Dennis z BMW, ktorý opäť potvrdil, že mu Formula E chutí. Až šieste a siedme miesto obsadili Vergneda Costa. Za nimi skončil druhý pilot BMW Maximilian Günther. V prvej desiatke skončili aj obe autá Audi, keďže deviate miesto obsadil René Rast. Poslednú bodovanú pozíciu si vybojoval André Lotterer na Porsche.

Dnešný deň absolútne nevyšiel Mercedesu. Stoffel Vandoorne obsadil dvanáste miesto a líder priebežného poradia Nyck de Vries je dvadsiaty druhý. Šance na zisk premiérového titulu sa zrejme rozplynuli pre Sama Birda z Jaguaru, ktorý po poruche odstúpil.

Kto sa stane šampiónom?

Lídrom zostal de Vries s trojbodovým náskokom pred Mortarom. O bod menej má tretí Dennis. Medzi tímami vedie Jaguar o päť bodov pred DS TECHEETAH. Ďalší bod stráca Virgin. Poradie jazdcov aj tímov je nesmierne vyrovnané a šancu na zisk titulov má relatívne veľký počet jazdcov i tímov. Kompletné poradie pilotov a tímov nájdete TU.

Zajtra pokračuje Berlín E-Prix druhým, záverečným pretekárskym dňom sezóny.

Výsledky Berlín E-Prix (sobota)

#

pilot

tím

čas

1.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

46:22,528

2.

Edoardo Mortara

ROKiT Venturi Racing

+0,141

3.

Mitch Evans

Jaguar Racing

+5,499

4.

Norman Nato

ROKiT Venturi Racing

+5,589

5.

Jake Dennis

BMW i Andretti Motorsport

+5,830

6.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+6,411

7.

António Félix da Costa

DS TECHEETAH

+6,777

8.

Maximilian Günther

BMW i Andretti Motorsport

+7,562

9.

René Rast

Audi Sport Abt Schaeffler

+7,798

10.

André Lotterer

TAG Heuer Porsche

+14,124

11.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+15,546

12.

Stoffel Vandoorne

Mercedes EQ

+16,214

13.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+16,814

14.

Nick Cassidy

Envision Virgin Racing

+16,917

15.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+21,278

16.

Joel Eriksson

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

+23,666

17.

Alexander Sims

Mahindra Racing

+29,019

18.

Sérgio Sette Câmara

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

+30,962

19.

Oliver Turvey

NIO 333

+33,199

20.

Alex Lynn

Mahindra Racing

+33,438

21.

Pascal Wehrlein

TAG Heuer Porsche

+33,784

22.

Nyck de Vries

Mercedes EQ

+1 kolo

23.

Tom Blomqvist

NIO 333

+6 kôl

24.

Sam Bird

Jaguar Racing

nedokončil

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *