Audi sa namiesto súboja o titul prepadlo do stredu poľa, potešil však Rast

Lucas di Grassi
foto: Formula E

Audi patrilo v predchádzajúcich piatich sezónach k najväčším favoritom na zisk oboch titulov. Táto edícia mu však priniesla veľké sklamanie.

Lucas di Grassi vyhral v každej z prvých piatich sezón aspoň jedny preteky. Táto obdivuhodná séria sa však v skončenom ročníku pretrhla. Na pódium sa postavil „len“ dvakrát, po druhom mieste v Rijáde a tretej priečke v druhých berlínskych pretekoch. V konečnom poradí obsadil šiesty post, čo je jeho najhorší výsledok.

„Moje kvalifikačné kolo nebolo najlepšie,“ vrátil sa Brazílčan k poslednej E-Prix sezóny, v ktorej skončil šiesty. „Táto sezóna je už minulosťou. Šieste miesto v jazdeckom, šieste v tímovom poradí. Je jasné, že sa potrebujeme zlepšiť,“ dodal šampión zo sezóny 2016/2017.

René Rast
Foto: Audi Communications Motorsport / Malte Christians

Prvých päť podujatí odjazdil za Audi Daniel Abt, ktorý však dokázal bodovať iba raz, v Rijáde zaznamenal šieste miesto. Potom však prišiel virtuálny šampionát Race at Home Challenge a jeho „skrat“, keď sa nechal vo virtuálnych pretekoch nahradiť profesionálnym e-hráčom. Audi s ním okamžite rozviazalo kontrakt a posledných šesť pretekov prinieslo šancu pre Reného Rasta.

Dvojnásobný šampión DTM predvádzal skvelé výkony, ktorými chvíľami  zatienil aj di Grassiho. V predposledných pretekoch si vybojoval prvé pódium zásluhou tretieho miesta a v samom závere skončil štvrtý. Aj vďaka tomu uzavrel ročník na pätnástej pozícii, pričom odjazdil len šesť pretekov.

Nemec sa vrátil k posledným pretekom a štvrtému miestu. „Bol som predbehnutý Nyckom de Vriesom hneď na začiatku pretekov. Potom som sa zameral na energiu. Vyšlo to na jednotku. Na konci som bol veľmi blízko Sébastiana Buemiho, žiaľ, nie až tak, aby som sa pred neho dostal. Som veľmi spokojný s tým, čo som sa počas týchto šiestich pretekov naučil. Pódium a štvrté miesto predstavujú skvelý výsledok.“

Allan McNish
foto: Formula E

Posledné preteky sezóny Audi vyšli, ale sezóna nie. Dobre to vie šéf tímu Allan McNish. „Iba jeden tím dokázal v posledný deň získať viac bodov ako my a sezónu sme tak ukončili pozitívne. Stratégia bola správna a obom našim jazdcom sa darilo. René sa len tesne nedostal druhýkrát na pódium a Lucasa sme posunuli na šieste miesto. Samozrejme, mali sme vyššie ciele, ale tím môže byť hrdý na to, čo v berlínskej šestke dosiahol. Budeme pracovať veľmi tvrdo, aby sme boli o rok vyššie.“

Škót sa bližšie vyjadril k Rastovi, ktorého výkony zaujali nielen fanúšikov Audi. Svojho súpera pochválili aj André Lotterer či Sébastien Buemi. „Jeho posledné dva výkony boli extrémne pôsobivé. Pre Reného to bolo emočne veľmi náročné a musel sa rýchlo učiť, pretože bol hodený do hlbokej vody s výrazne limitovaným testovaním. Šiel priamo do pretekov a zaujal niekoľkými súbojmi s pilotmi, ktorí v závere sezóny bojovali o čo najlepšie umiestnenie. Bol správne agresívny.“

„Nie je to ako v DTM, kde dostanete úplne nové gumy a do prvej zákruty tak môžete vletieť o čosi agresívnejšie, brzdiť o trochu neskôr a aj napriek tomu neminiete vrchol zákruty. Jeho inžinier bol veľmi dobrý v tom, ako mu radil, kde má šetriť energiu. René ho poslúchol a vyšlo to,“ dodal McNish. Podľa zákulisných šumov by malo Audi predstaviť svoju jazdeckú dvojicu pre novú sezónu v priebehu septembra. Očakáva sa však, že ju bude tvoriť práve dvojica di Grassi – Rast.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *