POTVRDENÉ: Audi po sezóne opustí Formulu E!

René Rast
foto: Formula E

Audi po blížiacej sa sezóne opustí Formulu E. Informujú o tom viaceré nemecké médiá na čele s Motorsport-Total. Smerovanie úspešnej značky by sa malo zamerať na Le Mans alebo na Rely Dakar.

Je to zvláštne, pretože len pred niekoľkými mesiacmi Audi potvrdilo odchod z DTM a v tom čase to vyzeralo tak, že prednosť by mala dostať Formula E. Takto sa vyjadrili aj niektorí poprední členovia vedenia automobilky. Koncom augusta však šéf koncernu Volkswagen skritizoval Formulu E a vyvolal tak nemalý rozruch. Teraz je zrejmé, že nešlo o náhodu či o impulzívny a nepremyslený krok.

Je dôležité dodať, že koncern Volkswagen má vo Formule E okrem Audi aj značku Porsche. Preto bude zaujímavé sledovať, ako sa bude situácia vyvíjať v prípade druhej menovanej automobilky. Tú čaká ešte len druhý ročník v šampionáte. Motorsport-Total sa odvoláva na dôveryhodné zdroje, podľa ktorých bolo Audi súčasťou Formuly E kvôli propagácii elektromobility. To sa v týchto časoch darí a preto podľa niektorých jeho zástupcov nemá Formula E význam, keďže elektromobilita je dnes už realitou.

Šéf Volkswagenu skritizoval Formulu E, v ktorej súťažia hneď dve značky koncernu

Aj napriek neuveriteľnej snahe predstaviteľov Formuly E, na ktorú čaká prvá sezóna so štatútom majstrovstiev sveta, má tento šampionát v médiách len veľmi málo priestoru. Na Slovensku nehovoriac, čo sa odráža aj na jeho popularite. Ak o niečom nepočujete, nepoznáte, nemôžete to mať radi. Pritom Formula E má určite čo ponúknuť a jej preteky sú často pútavejšie ako veľké ceny F1. Česť výnimkám. Každý z nás to však môže vnímať inak.

Audi je súčasťou Formuly E od jej úplného začiatku, v prvých troch sezónach v úlohe technickej podpory tímu Abt, následne bol tím reštrukturalizovaný na továrenskú stajňu. Jediný jazdecký titul získal Lucas di Grassi v sezóne 2016/2017. O rok neskôr sa Nemci tešili z tímového titulu. Teraz sa Audi rozhoduje, čo ďalej. Spomína sa návrat do Le Mans, či Rely Dakar.

Audi potvrdilo odchod

Šéf tímu Allan McNish v rozhovore pre The-Race potvrdil odchod značky zo šampionátu. „Z nášho pohľadu milujeme, čo robíme a veríme tomu, čo sme robili vo Formule E. Umožnilo nám to prerod zo spoločnosti so spaľovacími motormi na elektrickú spoločnosť. Vo štvrtej sezóne sme tu jazdili ešte pred predstavením modelu E-tron. Z tohto hľadiska to bola príprava smerom k elektrifikácii, čo sa už deje.“

„Pripravujeme sa na ďalší technologický krok, ktorý bude súčasťou nášho pôsobenia. Poznáme jasné smerovanie Formuly E, ktorej súčasťou sme teraz. Každopádne, smerovanie Audi ide ďalej a je vhodnejšie ísť trochu inými smermi,“ doplnil Škót.

Lucas di Grassi
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *