Audi zažilo po dobrom začiatku v Santiagu ďalšie trpké sklamanie

foto: © FIA Formula E

Mizéria Audi v sezóne 2017/2018 pokračuje aj po premiérových pretekoch v čilskom Santiagu. Podujatie v tejto juhoamerickej metropole nedokončil ani jeden z dvojice Daniel Abt a Lucas di Grassi. Navyše, obhajca titulu je jediným aktívnym pilotom bez bodového zisku. Predĺžil tak negatívny rekord a ako úradujúci šampión nebodoval v prvých štyroch pretekoch sezóny. Na lídra Jeana-Érica Vergna stráca ohromných 71 bodov.

Už pred kvalifikáciou bolo jasné, že di Grassi bude mať sťaženú úlohu, pretože kvôli výmene meniča dostal trest v podobe posunu o desať miest na štarte. Preteky zahájil z trinástej pozície a pred zastávkou v boxoch figuroval na šiestom mieste. Úspešne absolvoval hneď niekoľo súbojov a zdalo sa, že by mohol bojovať o pódium. Jeho šance však zmarila ďalšia technická porucha, ktorá sa prejavila hneď po výmene vozidla.

Brazílčan sa po úvodnej frustrácii upokojil a na Twitteri uverejnil svoju reakciu. „Ďakujem, Čile! Tešíme sa z veľkej podpory fanúšikov, možno to boli zatiaľ naše najlepšie preteky. Ďakujem každému, kto nám dal hlas vo FanBooste a kto nás sledoval. Mali sme dobré preteky, až kým mi v získaní bodov nezabránila ďalšia porucha. V tej chvíli som bol piaty. Ďalším cieľom je opätovné víťazstvo v Mexiku.“

foto: © FIA Formula E

Jeho kolega Daniel Abt odštartoval na deviatom mieste. Krátko po štarte ho zozadu trafil Nick Heidfeld z Mahindry a poškodil zavesenie zadných kolies na Nemcovom aute. Abt sa pokúšal zachrániť preteky tým, že presadol do druhého monopostu. Po siedmich kolách to však nadobro vzdal, pretože do cieľa by tak či onak nedošiel.

Abt po pretekoch na Twitteri uviedol: „Po veľkom náraze, ktorý som utŕžil, som musel z pretekov odstúpiť. Sú to pre nás momentálne ťažké časy, ale my sme silnejší a vrátime sa.“ Krátko nato prišlo ospravedlnenie od Nicka Heidfelda. „Veľmi ma to mrzí. Moja chyba. Videl som tam medzeru, ale nedokázal som auto dostať vedľa teba ešte pred zákrutou. Snažím sa ťa nájsť a dúfam, že mi to nevrátiš úderom.“

„Pretekal som veľmi veľa rokov. Občas sa veci vyvíjajú vo váš prospech, inokedy sú proti vám. Tá druhá možnosť sa momentálne týka nás. Dve vypadnutia z rôznych príčin sú pre nás extrémnym sklamaním. Vieme však, že v pretekoch to občas takto chodí. Daniel mal smolu v prvom kole. Lucas jazdil veľmi dobre, ale po výjazde z boxov náhle stratil výkon. Zatiaľ nevieme, o čo ide,“ prezradil sklamaný šéf stajne Allan McNish.