Berlín E-Prix je rozdelená do dvoch dní, takto vyzerá harmonogram

foto: © FIA Formula E

Berlín privíta desiate preteky aktuálnej sezóny a po ich odjazdení sa jazdci predstavia už iba v Berne a v New Yorku, kde ročník vyvrcholí dvojitými pretekmi. V tomto článku sa dozviete všetko podstatné pred dnešným a zajtrajším dianím.

Podujatie je netradične rozdelené na dva dni kvôli termínovej kolízii s finálovým futbalovým zápasom Pohára DFB medzi Lipskom a Bayernom Mníchov. Samotný duel sa síce začína až zajtra o 20:00, ale kompetentní sa báli, že relatívne nahustený program by mohol odradiť niektorých fanúšikov od návštevy letiska Tempelhof.

Okruh

Berlínske letisko Tempelhof hostilo premiérové preteky Formuly E v Nemecku. Trať navrhol Rodrigo Nunes. Vyznačuje sa drsným betónovým povrchom, ktorý výrazne zaťažuje pneumatiky, čo sa prejavuje aj na celkovej spotrebe. Tá je práve v Berlíne často najvyššia v sezóne. Na pilotov čaká okruh s dĺžkou necelých 2,5 km.

Berlín - Tempelhof - okruh trať
foto: © FIA Formula E

 

História

Najúspešnejším pilotom v Berlíne je do dneška Sébastien Buemi, ktorý tam vo farbách Renaultu zvíťazil dvakrát (2016 a 2017) a na konte má aj jedno druhé miesto z premiérovej E-Prix v roku 2015. Vlani zvíťazil domáci jazdec Audi Daniel Abt, ktorý má na konte aj druhé miesto spred troch rokov. Po jednom víťazstve dosiahli Jerome d´Ambrosio (2015) ešte vo farbách tímu DRAGON a Felix Rosenqvist pred dvoma rokmi na Mahindre, ktorý skončil v druhých pretekoch v tom istom roku tretí. Až štyrikrát bol na pódiu Lucas di Grassi, ktorý sa s Audi radoval z dvoch druhých (2017 a 2018) a dvoch tretích priečok (2016 a 2017). Po jednom treťom mieste majú niekdajší jazdec tímu DRAGON Loic Duval (2015), bývalý pilot Mahindry Nick Heidfeld (2017) a aktuálny obhajca titulu z DS TECHEETACH Jean-Éric Vergne (2018).

Aktuálne poradie

Priebežným lídrom je Jean-Éric Vergne, ktorý má jednobodový náskok pred tímovým kolegom z DS TECHEETAH Andrém Lottererom. Ďalších päť bodov stráca pilot Virginu Robin Frijns. Na dostrel sú aj António Félix da Costa na BMW a Lucas di Grassi na Audi, ktorí majú sedemnásťbodovú stratu na vedúceho pretekára. Medzi tímami to má najlepšie rozbehnuté DS TECHEETAH s 38-bodovým náskokom na druhý Virgin. Ďalších šesť bodov stráca tretie Audi. Takto vyzerá kompletné poradie pretekárov a tímov pred Berlín E-Prix.

Ženy

Od včerajšieho dňa prebieha veľká európska premiéra iniciatívy Dare to be Different, ktorá má za úlohu prilákať mladé dievčatá vo veku od osem do osemnásť rokov do motoršportu. Šéfkou tohto hnutia je prvá žena tímu Venturi a bývalá pretekárka Susie Wolffová. Počas pretekov v Mexiku prebehlo premiérové podujatie Dare to be Different, na ktorom sa zúčastnilo viac ako dvesto dievčat. Tie prostredníctvom tohto projektu nakuknú do zákulisia motoršportového diania a získajú cenné informácie, ktoré im môžu pomôcť pri štarte kariéry.

Takto to vyzeralo v Mexiku

Harmonogram Berlín E-Prix

čas

podujatie

piatok

11:30 – 12:00

shakedown

15:30 – 16:15

prvý meraný tréning

18:00 – 18:30

druhý meraný tréning

sobota

08:45 – 09:30

kvalifikácia

09:30 – 09:50

Super Pole

13:00

Berlín E-Prix (45´+ 1 kolo)