Bez bodov už len nováčikovský tím HWA, Vandoorne si sypal popol na hlavu

Stoffel Vandoorne
foto: © FIA Formula E

Ani tretie preteky sezóny v Santiagu nepriniesli nováčikovskej stajni HWA RACELAB vytúžené body. Stoffel Vandoorne preteky nedokončil, Gary Paffet obsadil štrnáste miesto.

Pre Vandoorna sa deň v Čile nezačal vôbec zle. Aj vďaka faktu, že sa na trať počas kvalifikácie vydal v poslednej skupine, postúpil do Super Pole a štartoval piaty. Pilotov trápila poriadna horúčava, ktorá testovala nielen techniku, ale aj odolnosť jazdcov. Uprostred pretekov bol Belgičan na piatom mieste, keď v tretej zákrute narazil do steny a preteky sa preňho skončili.

Video z nehody:

Bývalému pilotovi F1 patrí v priebežnom poradí 21. pozícia. Po pretekoch si sypal popol na hlavu. „Moja chyba ma nesmierne frustruje. V tretej zákrute sa mi trochu zablokovali kolesá, bol som širší, vyšiel som na nečistoty a pri náraze do steny som bol len pasažierom. Bol som piaty, mal som dobrú rýchlosť, ale nebolo jednoduché zostať za vedúcou skupinou. Je to veľká škoda, pretože sme dnes mohli získať body.“

Paffettovi kvalifikácia nevyšla a štartoval ako šestnásty. V cieli bol o dve miesta vyššie. Tešiť sa však mohol zo skutočnosti, že dokončil svoje prvé preteky vo Formule E. V priebežnom hodnotení je dvadsiaty. „Boli to veľmi ťažké preteky. Po štarte som sa dokázal držať ostatných, ale kvôli vysokým teplotám sme museli zmeniť stratégiu. Na konci sme sa mohli opäť vrátiť k štandardným nastaveniam, vďaka čomu sa mi vrátila rýchlosť. Z takýchto situácií sa musíme poučiť a udržať energiu konzistentnú aj pri vysokých teplotách. Pozitívne je, že som preteky dokončil a získal ďalšie skúsenosti.“

Návrat k pretekom:

Sam Bird triumfoval v Santiagu a zapísal sa do histórie šampionátu

Stajňa HWA je tak jediná, ktorá zatiaľ nebodovala. „Dnes sme zažili vrchol aj pád. Piate miesto v kvalifikácii pre Stoffela bol skvelý výsledok. Preteky však opäť priniesli sklamanie. Spočiatku to vyzeralo dobre a Stoffel sa dokázal udržať v prvej šestke. Žiaľ, prišla nehoda a preteky sa preňho skončili. Pokiaľ ide o Garyho, chcel by som povedať, že odviedol skvelú prácu a dorazil do cieľa. To bol dnes náš hlavný cieľ. Každý kilometer je pre nás do budúcna veľmi dôležitý,“ povedal po pretekoch šéf stajne Ulrich Fritz.

Po prvých troch pretekoch to s nováčikovským tímom výsledkovo nevyzerá príliš dobre. Pri hlbšej analýze však zistíme, že najmä Vandoorne sa prezentoval pozitívnymi výkonmi, predovšetkým v kvalifikáciách. Je potrebné pripomenúť, že HWA sa pripravuje na vstup tímu Mercedes EQ, ktorý by mal už čoskoro testovať vozidlo Gen2 na trati. Predstavitelia tímu neustále opakujú, že ich primárnym cieľom nie sú víťazstvá, ale príprava na príchod Mercedesu. Ten sa stane súčasťou Formuly E v sezóne 2019/2020. Spolu s Porsche.

Mohlo by vás zajímať:  

Tím Mercedes EQ sa pripravuje na prvé testy na trati