Bird nechce, aby ho po Hongkongu niekto považoval za špinavca

Sam Bird
foto: © FIA Formula E

Sam Bird dúfa, že po kontroverznom súboji s Andrém Lottererom nebude považovaný za špinavého pretekára. Pilot Virginu prišiel po dodatočnom treste kvôli spomínanému incidentu v Hongkongu o víťazstvo.

Bird dostal päťsekundovú penalizáciu za to, že pri súboji o víťazstvo zozadu narazil do Lotterera, čím poškodil jeho monopost. Brit síce dorazil do cieľa prvý, ale niekoľko hodín na to prišiel spomínaný trest. Lotterer sa v zúboženom aute dokotúľal do cieľa až na štrnástom mieste. Bird „trafil“ v pretekoch aj Olivera Rowlanda. Pilot Nissanu ho však z ničoho neobviňoval a bral to ako klasický pretekársky incident.

„Dúfam, že sa na mňa nebudú pozerať ako na špinavca alebo na niekoho, kto vráža do ľudí. Bola to veľká škoda, keďže Lotterer odjazdil takisto skvelé preteky. Je škoda, že sme nezískali trofeje a poriadne body,“ povedal Bird pre Autosport, ktorý túto nehodu prirovnal k vlaňajšiemu súboju Lotterera s tímovým kolegom Jeanom-Éricom Vergnom. „To isté spravil vlani svojmu kolegovi v Santiagu a všetci to považovali za najvzrušujúcejšiu vec sezóny. Skončili na prvých dvoch miestach a každý bol šťastný. Občas sa však pri takýchto súbojoch prihodí defekt. Nebol v tom žiadny úmysel alebo niečo podobné.“

Lotterer žiadal pre Birda vyšší trest:

DS TECHEETAH ďalej klesá, Lotterer o manévri Birda: Bolo to nechutné a nespravodlivé

Sam Bird
foto: © FIA Formula E
Dodatočné tresty prinášajú chaos

Na dodatočný trest pre Birda sme čakali veľmi dlho. Televízni či internetoví diváci si po skončení prenosu mysleli, že víťazom je pilot Virginu. Lenže o niekoľko hodín bolo všetko inak. Z takéhoto hľadiska sú tresty chaotickým prvkom. Hneď po pretekoch bolo na Birdovej tvári jasné, že sa z víťazstva neteší tak ako zvyčajne, a že očakáva trest.

„Úprimne, práve preto som uvažoval, či musím ísť okamžite na pódium a dávať rozhovory médiám. Spočiatku som si myslel, že v San-ja budem mať trest v podobe posunu o desať miest na štarte. Vo Formule E sa už niekoľkokrát stalo, že víťaz preteky nevyhral a myslím si, že je to vždy škoda. Najmä pre ľudí, ktorí to sledujú v televízii alebo pri trati a domov odchádzajú s tým, že vedia, kto zvíťazil,“ dodal Bird, ktorý je o bod lídrom priebežného poradia.

Bird svoj trest prijal:

Nový líder Bird prijal trest za kolíziu s Lottererom, Virgin vedie medzi tímami