Sam Bird o druhej sezóne: Bude to veľmi náročné

Sam Bird - Donington Park - testyDruhý testovací deň na okruhu Donington Park vo farbách tímu DS Virgin absolvoval britský pilot Sam Bird, ktorý zaknihoval svoje prvé víťazstvo v elektrickej sérii až v londýnskych pretekoch na záver premiérovej sezóny. „Áno, to bolo úžasné! Vyhrať v Londýne, to bolo niečo výnimočné, pred viac ako 60-tisíc ľuďmi počas celého víkendu. To bol pre mňa veľký moment. Pravdepodobne je to moje najobľúbenejšie víťazstvo v mojej doterajšej kariére. Doma som vyhral aj preteky GP2, takže doma jazdím rád,“ dodal Bird s úsmevom.

Druhá sezóna sa nezadržateľne blíži a stajni Virgin dodáva pohonnú jednotku francúzsky výrobca DS, patriaci koncernu Citroen: „S DS a s Virginom som pri vývoju pohonnej jednotky spolupracoval veľmi tesne. Myslím si, že každý vyvinul veľkú snahu. Každý, kto sa do projektu zapojil, bol férový a odviedol mravčiu prácu. Zdá sa, že v tu v Doningtone je počas prvých testov všetko v poriadku, auto sa zdá byť spoľahlivým a všetky systémy sú v poriadku,“ povedal po druhom testovacom dni Bird.

Sam Bird - LondýnBritský pretekár odmietol diskusie o význame dosiahnutých časov počas predsezónnych testov: „Na časoch tu nezáleží. Táto trať sa veľmi líši od toho, čo na nás čaká počas šampionátu a časy na kolo mi nerobia starosti. Ak by sme naháňali časy na kolo, tak by naše nastavenie nebolo také, aké je.“

FanBoost by mohol mať počas druhej sezóny menší vplyv na preteky, pretože autá budú mať k dispozícii extra výkon na úrovni dvadsiatich kilowattov. „Ak mám byť úprimný, tak počas minulého roka sa mi FanBoostu príliš neušlo. Získal som ho jediný raz a bolo to v pretekoch, kde som mal kolíziu už v prvom kole. Takže, ja osobne s tým veľa skúseností nemám. V tomto smere by bolo dobré opýtať sa Jean-Érica Vergna, ktorý ho mal niekoľkokrát,“ prezradil Bird, ktorého novým tímovým kolegom bude práve Francúz.

„Áno, bude to skvelé. Je to skvelý chlap, veľmi sympatický chlapík, samozrejme, extrémne rýchly. My sa však na okruhu vzájomne rešpektujeme,“ zažehnal možné obavy Bird, ktorý len nedávno na sociálnej sieti Twitter reagoval na súčasné platy pilotov v F1. Kráľovská séria v súčasnosti zažíva krízu, čo by mohlo prospieť ďalším sériám, ako Formula E či WEC.

Sam Bird - Donington Park - testy„Zdá sa, že fanúšikovia si Formulu E užívajú aj vďaka jazdeckému zloženiu, ktoré je sakramentsky dobré. Jazdci sú tu, pretože si to zaslúžia a tímy ich platia za služby, ktoré pretekári odvádzajú počas šampionátu. Tieto ostatné série ponúkajú fanúšikov skvelé preteky, dostupnosť a hodnotu za ich peniaze. To sú veci, ktoré by mala zlepšiť aj vitrína motoršportu,“ vysvetľuje Bird.

Pilot Virginu si myslí, že kandidátov na titul bude viac než dosť: „Mohol by som menovať desať ľudí, ale, samozrejme, prvou vecou bude súperiť a poraziť môjho tímového kolegu Jeana-Érica Vergna. To bude extrémne náročné, je to dobrý chlap a veľmi, veľmi rýchly pilot, takže musím siahnuť na dno svojich schopností.“

Formula E sa počas premiérovej sezóny pýšila vyrovnanosťou pretekov. Presný opak sa deje v F1, kde v súčasnosti dominuje Mercedes. „To je vždy niečo, čo je problémom v šampionátoch. Ale na druhej strane sú aj vďaka tomu vzrušujúce. Tvoja šanca vyvíjať sa, učiť sa a dosiahnuť tímový progres. To je to, čo chceme, chceme byť inovatívni, chceme posúvať hranice a prichádzať s novými konceptmi a nápadmi. O tom by mal byť celý motoršport. To, aby technológia mohla ísť na cesty a urobiť tak cestovné autá bezpečnejšími, spoľahlivejšími, lepšími. Preto sme pretekármi a preto sme v pretekárskych tímoch,“ vysvetľuje Bird.

zdroj: FormulaeDiary.com, foto: FIAFormulaE.com

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *