Bird prišiel o miesto kvôli termínovým kolíziám medzi WEC a Formulou E

Sam Bird
foto: © FIA Formula E

Dlhoročný pilot stajne Virgin Sam Bird je jedným z jazdcov, ktorí doplácajú na termínové kolízie medzi WEC a Formulou E. Brit až doteraz pôsobil v oboch šampionátoch, to už ale neplatí.

Kým vo Formule E si Bird oblieka kombinézu stajne Virgin, vo WEC bojoval vo vozidle Ferrari. Stajňa AF Corse s ním však nepredĺžila zmluvu práve kvôli jeho povinnostiam v elektrickom kolotoči, ktoré sa priamo prekrývajú s pretekmi WEC. Ferrari totiž chcelo mať jazdca, ktorý bude stopercentne oddaný vytrvalostnej sérii. Takéto problémy teraz rieši niekoľko pretekárov. Medzi nimi je aj dvojica Sébastien Buemi a Brendon Hartley, na ktorého čaká nováčikovská sezóna v tíme GEOX DRAGON.

Zatiaľ nepoznáme  konečný kalendár Formuly E, ale momentálne to vyzerá tak, že až tri podujatia WEC a Formuly E sa prekrývajú. „Samozrejme, som veľmi sklamaný, že v tejto sezóne WEC nebudem sedieť vo Ferrari číslo 71. Štve ma najmä to, že sú to okolnosti, na ktoré nemám vplyv. Úplne však chápem pozíciu Ferrari a oni zrejme rozumejú mojej situácii. Nemáme voči sebe negatívne pocity a náš vzťah zostáva dobrý z hľadiska budúcej spolupráce. Úprimne, som z toho veľmi smutný a sklamaný,“ prezradil Bird pre e-racing365.

TIP: Sledujte nás na Instagrame

Sam Bird
foto: © FIA Formula E

„Netreba zakrývať fakt, že zostavovanie kalendára Formuly E trvalo veľmi dlho a v konečnom dôsledku ma to stálo zamestnanie. Svoju úlohu vo Ferrari som miloval a darilo sa mi. Komplikácie týkajúce sa kalendárov a potenciálnych kolízií spôsobili zmätok. Tak to jednoducho je. Istotne si viete predstaviť, aké je to nepríjemné,“ pokračuje britský pretekár, ktorý vo Formule E strávil dosiaľ všetkých päť sezón.

K termínovým kolíziám dochádzalo aj v minulosti a kompetentní sľubovali, že spravia všetko pre to, aby sa to nezopakovalo. Realita je však iná. „Nejdem ukazovať prstom a ani nikoho nekritizujem, pretože viem, že tieto veci nie sú nikdy jednoduché, najmä v prípade Formuly E a mestských okruhov. Frustrujúce je však to, že presne tým istým sme si prešli pred dvoma rokmi v New Yorku. Vtedy nastala kolízia s pretekmi na Nürburgringu.

„Po tomto prípade každý vravel, že by sa to už nemalo opakovať, že sa o tom bude diskutovať a že sa to nestane. Ale stane. Hovorí sa o troch kolíziách. Sme v bode, keď do prvých pretekov zostávajú tri mesiace a my stále nemáme úplnú predstavu, koľko problematických víkendov budeme alebo nebudeme mať,“ dodal zjavne frustrovaný Bird.