BMW doplatilo na nevydarenú kvalifikáciu, da Costa prišiel o vedenie v šampionáte

Alexander Sims
foto: © FIA Formula E

BMW sa muselo v sobotu uspokojiť s deviatym miestom pre Antónia Félixa da Costu, ktorý prišiel o vedenie v šampionáte. V siedmych pretekoch sezóny sa radoval siedmy víťaz – Mitch Evans vo farbách Jaguaru.

Kvalifikácia da Costovi nevyšla, keďže rovnako ako ostatní favoriti doplatil na fakt, že štartoval v prvej kvalifikačnej skupine. Vybojoval si trináste miesto na štarte, po viacerých trestoch pre súperov sa posunul na jedenásty post. Ešte pred pretekmi dostal päťsekundovú penalizáciu za nedostatočne nabitú batériu. Donedávna líder šampionátu bojoval o každú pozíciu a v chaotických pretekoch skončil deviaty. V priebežnom poradí stráca na druhom mieste bod na lídra Jeroma d´Ambrosia na Mahindre.

„Je dôležité, že som opäť bodoval a zostal v kontakte so špicou. Napriek tomu som trochu frustrovaný. Naše auto bolo rýchlejšie, než ukazujú výsledky. Žiaľ, postarala sa o to kvalifikačná skupina. Vo Formule E je veľmi náročné vyšplhať sa zozadu až na popredné priečky,“ dodal da Costa.

Návrat k pretekom v Ríme:

Mitch Evans vyhral v Ríme svoje prvé preteky Formuly E, prvé víťazstvo aj pre Jaguar! (Video)

António Félix da Costa
foto: © FIA Formula E

Alexander Sims mal v kvalifikácii veľkú smolu, keď mu počas rýchleho kola vypovedal službu monopost a štartoval zozadu. Po tvrdom dopade na trať bola poškodená pohonná jednotka a tím musel vymeniť menič, motor a prevodovku. Do pretekov tak išiel s tým, že na konci musí počítať s desaťsekundovou penalizáciou. V cieli mu patrilo sedemnáste miesto, celkovo je pätnásty.

„Bol to náročný deň. Na trať som si počas tréningov zvykol veľmi rýchlo. Zvyšok dňa však zničili technické problémy. Pri štarte z posledného miesta sa môžete akurát snažiť odjazdiť čo najviac kôl. Opäť sme raz videli, že vo Formule E sa toho deje nesmierne veľa. Je nemožné čokoľvek predpovedať. S rýchlosťou som spokojný. Máme len jeden problém – preteky. Na to sa v Paríži zameriame,“ povedal britský jazdec.

Alexander Sims
foto: © FIA Formula E

BMW je po siedmich pretekoch sezóny na piatej pozícii. Takto videl preteky športový riaditeľ Bavorov Jens Marquardt: „Formula E bola v prvých európskych pretekoch ako vždy nepredvídateľná. Preteky boli prerušené, ale fanúšikovia to mali vynahradené akciami na trati. António opäť bodoval. V to sme dúfali. Tieto body môžu byť na konci sezóny veľmi cenné. Alexander sa po technických problémoch zasekol vzadu. Teraz sa sústredíme na Paríž.“

Šéf tímu Roger Griffiths vnímal preteky racionálne. „Bola to pre nás dobrá lekcia minimalizovania strát. Vzhľadom na naše štartové pozície to bolo najmä o tom, aby sa António udržal vysoko v celkovom hodnotení. To sa nám podarilo. Je druhý, len bod za lídrom. Vždy sa sústredíme na to, aby sme dostali obe autá do cieľa a získali cenné body. Alexander toho veľa spraviť nemohol, najmä keď dostal trest. Napriek tomu využil tieto preteky a v niečom sa zdokonalil. Tešíme sa na zvyšok sezóny.“

BMW čoskoro odštartuje testy svojho budúcoročného balíka. Vedenie tímu nechcelo prezradiť konkrétny dátum, ale nový monopost by mal byť na trati „už čoskoro“.