BMW prišlo o šieste miesto po diskvalifikácii da Costu, Sims s trestom

António Félix da Costa
foto: © FIA Formula

António Félix da Costa z BMW prišiel o svoje šieste miesto, ktoré si vybojoval v sobotných pretekoch v Monaku. Portugalčan porušil pravidlo o maximálnom povolenom výkone a vedenie pretekov ho diskvalifikovalo.

Víťaz pretekov v Rijáde a štvrtý muž priebežného poradia sa po pretekoch sťažoval na správanie sa pilotov. „Je tu množstvo blokovania. Mal som za sebou desať hladných jazdcov, tak som dostával údery zľava, sprava, zo stredu. Nakoniec sa predo mňa dostal Bird a ten je super pomalý. Bolo tam množstvo kontaktov. Potom som sa ho snažil predbehnúť, pretože s energiou na tom býva zle. Zatváral mi dvere, ale bolo to dostatočne férové.“

„Môže za to formát kvalifikácie. Na začiatku poľa neštartujú najrýchlejší jazdci v najrýchlejších autách. Ak však tých rýchlych posuniete dozadu, tak musíte mať k dispozícii trať, na ktorej sa viete dostať dopredu. Inak šou nie je kompletná. Takto by to celé malo zmysel. Tým najrýchlejším iba ubližujete a nepomáhate im, aby mali šancu vrátiť sa. Preto je tu toľko kontaktov, tí rýchli sa snažia predrať cez pomalších,“ prezradil rozčarovaný da Costa.

TIP: Sledujte nás na Instagrame

Alexander Sims
foto: © FIA Formula E

Alexander Sims mal našliapnuté k dobrému výsledku. Na konci bol v prvej desiatke, ale po kolízii s Robinom Frijnsom sa ocitol na pätnástej priečke. Následne dostal trest za kontakt s Lucasom di Grassim. Pilot Audi ale s časovým odstupom zverejnil záber, ktorý ukazuje, že pred nárazom Simsa do di Grassiho bol pilot BMW zozadu narazený Samom Birdom. Brazílčan požaduje trest pre Birda, penalizáciu si však vyslúžil Sims, ktorý sa na berlínskom štarte posunie o päť miest dozadu.

„Na videu je zreteľné, že do mňa Sam Bird zozadu narazil. Síce neúmyselne, ale moje kolesá vyleteli hore a nedokázal som s tým už nič urobiť. Vyletel som do vzduchu, nechcel som naraziť do Antónia, ktorý bol predo mnou, a tak som stočil volant doľava. Tam bol, žiaľ, Lucas. Neviem, ako za toto môžem byť zodpovedný, čo video jasne dokazuje,“ opisuje situáciu nováčik šampionátu, ktorý je priebežne šestnásty.

Pozrite si video z nehody

Bavori sú na priebežnom šiestom mieste. Šéf stajne BMW Roger Griffiths sa vyjadril k inkriminovanej situácii, ktorá viedla k da Costovej diskvalifikácii. „Stalo sa to pri kontakte Antónia s Mitchom Evansom, po ktorom António schmatol volant a nechtiac aktivoval režim s vyšším výkonom. Nevedel, že to urobil a nám to telemetria neukázala. Chvíľu nám trvalo, kým sme prišli na to, čo sa vlastne stalo. Prišiel trest. Bolo to nezavinené, ale trest je logickým rozhodnutím. Sme veľmi sklamaní, no rešpektujeme to.“