BMW prišlo v Santiagu o pódium po dodatočnom treste pre Simsa, da Costa odstúpil

Alexander Sims
foto: © FIA Formula E

BMW bodovalo aj v tretích pretekoch aktuálnej sezóny. Alexander Sims obsadil v Santiagu siedme miesto, krátko po dojazde do cieľa bol však tretí. Ani on sa nevyhol trestu, ktorých bolo v Čile neúrekom.

Nováčik Sims štartoval z ôsmej pozície a postupne sa prepracoval na štvrté miesto, za tretieho Edoarda Mortaru na Venturi. Počas ich vzájomného súboja Brit zozadu narazil do svojho súpera, ktorý skončil v hodinách. Sims síce prišiel do cieľa na treťom mieste, ale komisári mu po pretekoch udelili časovú penalizáciu, po ktorej klesol na siedmu priečku. BMW krátko po vyrieknutí trestu podalo protest s odôvodnením, že Sims sa Mortarovho monopostu nedotkol. Po prezretí záznamu dospeli komisári k rozhodnutiu, že penalizácia zostáva právoplatná a Simsovo siedme miesto sa nemení.

„Najprv sa chcem poďakovať tímu, ktorý odviedol výnimočnú prácu. Celý čas mi pomáhal. Myslím si, že šlo všetko perfektne. Žiaľ, potom prišiel incident s Edoardom Mortarom. Ak mám byť úplne úprimný, necítil som žiadny kontakt, ale verím vyšetrovaniu komisárov a akceptujem trest. Napriek tomu si zo Santiaga odnášam veľa pozitívnych vecí a sústredím sa na ďalšie preteky,“ povedal Sims, ktorý je v priebežnom poradí na desiatom mieste.

Návrat k pretekom:

Sam Bird triumfoval v Santiagu a zapísal sa do histórie šampionátu

Oveľa horšie dopadol víťaz rijádskych pretekov António Félix da Costa, ktorý sa trápil v prvej kvalifikačnej skupine a na štarte sa postavil na sedemnáste okno. V strede poľa sa dostal do viacerých kontaktov, počas ktorých dostal defekt. Po výjazde z boxov mal veľkú časovú stratu a krátko nato preteky vzdal.

„Všetci jazdci v prvej kvalifikačnej skupine museli štartovať zozadu, keďže trať bola v tom čase omnoho pomalšia ako pri ďalších skupinách. Aj napriek tomu som bol pred pretekmi optimistom a po dobrom štarte som získal niekoľko miest. Žiaľ, prišla kolízia. Utrpel som náraz zozadu a dostal defekt. Snažili sme sa pokračovať, ale monopost bol poškodený na viacerých miestach a museli sme skončiť. Je to sklamanie,“ povedal Portugalčan, ktorý je na priebežnom treťom stupienku.

António Félix da Costa
foto: © FIA Formula

Tím BMW klesol v celkovej klasifikácii na štvrtú pozíciu. Šéf stajne Roger Griffiths zhodnotil preteky nasledovne: „Trať v Santiagu priniesla vzrušujúce preteky. Sme sklamaní, že sme neskončili na pódiu. Vedeli sme, že kľúčovým aspektom bude v týchto teplotách priľnavosť počas celého dňa. Kvalifikácia znamenala sklamanie, Alexander bol ôsmy a António osemnásty. Záležalo však na pretekoch.“

„Mali sme dobrý štart. António kolidoval s iným autom, čoho výsledkom bol defekt a poškodenie. Alexander dosiahol veľmi dobrý progres a šachovnicovú vlajku míňal na treťom mieste. Dodatočný trest ho však posunul na siedmu pozíciu. Ako tím rešpektujeme rozhodnutie komisárov,“ dodal šéf tímu.

Ďalší trest pre BMW

Americko-nemecký tím dostal po pretekoch peňažný trest vo výške 2000 eur za dva odlišné priestupky. Jeden z členov tímu mal počas práci na aute na ramene červenú pásku, ktorá je určená pre manažment. V druhom prípade išlo o člena, ktorý pracoval na počítači v tímovej garáži v oblasti inžinierov. Na ramene mal modrú pásku, ktorá je určená len do priestoru padoku a boxov. Operačný tím smie pozostávať z dvadsiatich členov, pričom každý z nich musí mať na ruke žltú pásku.