BMW si počkalo na šancu a da Costa sa teší z druhého miesta v Mexiku

António Félix da Costa
foto: © FIA Formula E

António Félix da Costa sa postaral o druhé pódium pre BMW od príchodu do Formuly E. Portugalčanovi sa to podarilo v strastiplných pretekoch v Mexiku ziskom druhého miesta. Alexander Sims po viacerých problémoch skončil štrnásty.

Víťaz pretekov v Rijáde štartoval z piatej pozície a vďaka efektívnej jazde dokázal v dramatickom závere útočiť. V poslednom kole bol da Costa až piaty, lenže po problémoch Wehrleina a energetickom zlyhaní Nissanu sa v záverečných metroch dostal za víťaza Lucasa di Grassiho. V priebežnom poradí mu patrí druhé miesto.

„Pred víkendom som si povedal, že chcem získať čo najväčší možný počet bodov. To, že som skončil druhý, je pre tím veľmi motivujúce. Na začiatku som mal súboj s Buemim, pri ktorom som sa zľahka dotkol jeho auta a mal som vychýlené riadenie, čo bola samozrejme nevýhoda. Chvíľu trvalo, kým som si na to zvykol. Od tej chvíle som sa snažil udržať si pozíciu a šetriť energiu. Na konci bolo jasné, že niektorí piloti vpredu budú mať problémy, tak som si počkal na šancu. Na konci to bolo bláznivé,“ prezradil pilot BMW.

Návrat k pretekom:

VIDEO: Mexické šialenstvo ovládol di Grassi, Wehrlein prehral na cieľovej čiare

Sims štartoval zo siedmeho miesta, lenže na začiatku pretekov sa stal obeťou kolízie medzi Nelsonon Piquetom ml. a obhajcom titulu Jeanom-Éricom Vergnom. Piquet doňho zozadu narazil, čo poškodilo jeho monopost. Počas fázy červených vlajok mechanici vymenili poškodenú časť Britovho vozidla, s ktorým prišiel do cieľa na štrnástej priečke. Priebežne je dvanásty. „Nie je to výsledok, v aký sme dúfali, ale dnes sme to nemali vo vlastných rukách. Po tom, čo do mňa zozadu narazil Nelson, bola reakcia tímu fantastická a na trať ma dostal veľmi rýchlo. Auto sa už nesprávalo tak, ako predtým, ale aspoň som nazbieral cenné informácie.“

Stajňa BMW i Andretti Motorsport je po štvrtých pretekoch sezóny na treťom mieste. „To boli preteky, da Costa bojoval perfektne a počas súboja s Buemim zostal pokojný. V závere sa vyplatila naša energetická efektivita. António sa na pódium dostal vlastne až v posledných metroch. Škoda, že Alexander Sims bol obeťou incidentu. Nebola to jeho chyba. Keby sa to nestalo, tak by bol určite vyššie. Gratulujem Antóniovi i celému tímu,“ reagoval po pretekoch športový riaditeľ BMW Jens Marquardt.

„Preteky pred takým skvelým publikom a pódiové umiestnenie vďaka Antóniovi sú úžasné. Ešte stále máme pred očami všetkých tých fanúšikov stojacich pred pódiom a všetky tie vlajky BMW. Gratulujem Antóniovi, ktorý odjazdil veľmi rozumné preteky. Inžinieri odviedli pri energetickom manažmente veľmi dobrú prácu. Alexa mi je ľúto. Bol len nevinnou obeťou,“ zhodnotil šéf tímu Roger Griffiths.