BMW vstúpi do FE od sezóny 2018/2019 ako konštruktér tímu Andretti

BMW

BMW sa pripojí k Formule E a od piatej sezóny získa status konštruktéra. Nemecký gigant potvrdil, že skonštruuje úplne novú pohonnú jednotku pre americký tím Andretti.

„Cez naše zapojenie do Formuly E náš vývoj smerujeme k udržateľnému automobilovému priemyslu bez emisií a takisto sa zameriavame na progres značky BMW iNEXT. Tento projekt je poháňaný technológiu. Formulu E využívame ako vývojové laboratórium fungujúce v jedinečných podmienkach, ktoré prináša motoršport. Hranice medzi produkciou a motoršportovým vývojom sú pri BMW i nejasnejšie ako pri iných projektoch. Výsledkom je prenos technológie a úplne nová úroveň. Sme presvedčení, že skupina BMW bude z tejto spolupráce profitovať,“ prezradil člen predstavenstva BMW AG pre vývoj Klaus Fröhlich.

K elektrickej sérii sa vyjadril aj športový riaditeľ BMW Jens Marquardt. „Formula E sa ako séria vyvinula vskutku fantasticky. Je to technologický projekt, ktorý BMW perfektne sedí. Vytváranie nových ciest a inovácií – to sú spoločné hodnoty BMW a Formuly E. Pre nás je veľmi dôležité dokázať našu technologickú expertízu. Našu oddanosť tomuto projektu sme vyjadrili registráciou BMW AG ako oficiálneho konštruktéra a teraz stojíme pred čoraz náročnejšou súťažou. Zmeny, ktoré sú potrebné pre náš vstup, prídu do platnosti v piatej sezóne. Zahŕňajú napríklad koniec výmeny auta uprostred pretekov. Už pri sledovaní našich kolegov pri vývoji sme zbadali úplne iný štýl práce.“

Americko-nemecká spolupráca

„Výsledkom sú nové cesty, ktoré prinášame v oblasti elektrického pohonu. Vo Formule E demonštrujeme našu odbornosť a športového ducha. Séria reprezentuje úplne novú výzvu. Sme šťastní, že jej budeme čeliť spoločne s tímom Andretti Formula E. Je to ideálny partner pre túto misiu. Toto meno nemusíme v medzinárodnom motoršporte nijako predstavovať. Naša kooperácia prebieha veľmi dobre a tešíme sa na ďalšie spoločné kroky,“ dodal prvý muž športového oddelenia Bavorov.

BMW a Andretti spojili sily počas sezóny 2015/2016. Nemci poskytujú Američanom technickú podporu. „Z rozšírenia spolupráce s BMW i a z prechodu na továrenský tím sme nadšení. Prebiehajúca spolupráca medzi nami poskytla silný základ pre vstup BMW do série ako oficiálneho konštruktéra. Nemôžem si predstaviť historicky prestížnejšieho konštruktéra pre spoluprácu vo Formule E,“ dodal šéf americkej stajne Michael Andretti.

Zdroj: FIAFormulaE.com, foto: Sam Bloxham (LAT)