VIDEO: BMW zahodilo dvojité víťazstvo, v Marrákeši milimetrový triumf d´Ambrosia na Mahindre

Jerome d´Ambrosio
foto: © FIA Formula E

Víťazom strhujúcej Marrákeš E-Prix sa stal Jerome d´Ambrosio na Mahindre, ktorý o jednu desatinu sekundy zdolal Robina Frijnsa z Virginu. Pre Belgičana je to tretie víťazstvo, ale prvýkrát sa z neho mohol tešiť na pódiu. Predošlé dva triumfy totiž získal až po dodatočných diskvalifikáciách Lucasa di Grassiho. Tretí skončil víťaz kvalifikácie Sam Bird. Pre Virgin je to prvé dvojité pódiové umiestnenie vo Formule E.

Preteky boli ovplyvnené vzájomnou kolíziu jazdcov BMW, ktorí až do záverečnej desaťminútovky jazdili pohodlne na čele. Lídrom bol víťaz z Rijádu António Félix da Costa pred Alexandrom Simsom. Po vzájomnom kontakte sa však pre da Costu preteky skončili a Sims obsadil štvrté miesto. Jazdcov na prvých štyroch miestach delilo v cieli len necelých osem desatín sekundy!

Krátko po pretekoch sa pred kamery postavili jazdci i šéf tímu BMW. Ako prvý sa ujal slova da Costa, ktorý svoje emócie držal na uzde len veľmi ťažko a ospravedlnil sa tímu za svoju chybu. Aj preto je tento chlapík považovaný za jedného z najsympatickejších pilotov v padoku. Nie každý má dostatok guráže na to, aby sa takto verejne ospravedlnil. Najmä keď celá situácia nebola úplne jednoznačná.

Piaty po chybe v prvej zákrute skončil obhajca titulu Jean-Éric Vergne na DS TECHEETAH. Hneď za ním evidujeme jeho tímového kolegu Andrého Lotterera. Lucas di Grassi priviedol Audi do cieľa na siedmom mieste a získal bod za najrýchlejšie kolo pretekov. Brazílčan skončil pred ďalším šampiónom Sébastienom Buemim na Nissane. Do prvej desiatky sa zmestil deviaty Mitch Evans na vozidle Jaguar a poslednú bodovanú pozíciu si uchmatol Daniel Abt na Audi.

Solídny výsledok zaznamenala stajňa GEOX DRAGON. José María López skončil jedenásty pred svojím tímovým kolegom a nováčikom Maximilianom Güntherom. Posledným klasifikovaným jazdcom bol ďalší nováčik Felipe Massa, ktorý priviedol Venturi do cieľa na osemnástom mieste.

Na čele d´Ambrosio a DS TECHEETAH

Na čele priebežného poradia medzi pilotmi sa ocitol d´Ambrosio, ktorý má dvanásťbodový náskok na dvojicu António Félix da Costa (BMW) – Jean-Éric Vergne (DS TECHEETAH). Medzi tímami vedie DS TECHEETAH. Na druhom a treťom mieste sú Mahindra a BMW s rovnakým počtom bodov. Pozrite si kompletné priebežné poradie jazdcov a tímov.

Najlepšie momenty pretekov

Priebeh

Krátko po štarte Jean-Éric Vergne z DS TECHEETAH zaútočil na prvého Sama Birda. Po kontakte sa obhajca titulu ocitol v hodinách a prepadol sa na koniec celého poľa.

Preteky sa už na začiatku skončili pre Stoffela Vandoorna z HWA RACELAB a krátko po Belgičanovi sa porúčal aj druhý pilot nemeckej stajne Gary Paffett, ktorý dostal defekt. Nevydarenú premiéru má za sebou nováčik Pascal Wehrlein z Mahindry, ktorý doplatil na manéver Lucasa di Grassiho v prvej zákrute hneď po štarte.

Dvojica BMW da CostaSims sa na čele doslova utrhli a jazdili vlastné preteky. O tretie miesto bojovalo množstvo pilotov. Väčšinou bol na bronzovom stupienku d´Ambrosio, ktorý odolával Frijnsovi, Birdovi, di Grassimu i Vergnovi. Približne desať minút pred koncom došlo k súboju medzi pilotmi BMW, po ktorej sa da Costa s pretekmi rozlúčil a Sims klesol na štvrté miesto. Na trať sa vydalo bezpečnostné vozidlo a na čele sa ocitol d´Ambrosio.

Po reštarte pretekov bol čas už iba na jedno rýchle kolo a akcií bolo viac ako dosť. Nakoniec si prvé miesto o 0,143 sekundy udržal d´Ambrosio pred dvojicu jazdcov Virginu Frijns – Bird.

Vtipný moment priniesol záber na Tota Wolffa, šéfa tímu F1 Mercedes, pod ktorého menom sa objavila poznámka – „manžel šéfky stajne Venturi Susie Wolffovej“ 🙂

Výsledky Marrákeš E-Prix

#

pilot

tím

čas

1.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

46:45,884

2.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+0,143

3.

Sam Bird

Envision Virgin Racing

+0,461

4.

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

+0,740

5.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+1,232

6.

André Lotterer

DS TECHEETAH

+1,457

7.

Lucas di Grassi

Audi Sport ABT Schaeffler

+1,633

8.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+2,455

9.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+2,980

10.

Daniel Abt

Audi Sport ABT Schaeffler

+4,014

11.

José María López

GEOX DRAGON

+4,528

12.

Maximilian Günther

GEOX DRAGON

+6,034

13.

Edoardo Mortara

Venturi

+6,790

14.

Nelson Piquet ml.

Panasonic Jaguar Racing

+6,833

15.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+7,529

16.

Oliver Turvey

NIO

+9,241

17.

Tom Dillmann

NIO

+9,665

18.

Felipe Massa

Venturi

+10,250

19.

António Félix da Costa

BMW i Andretti Motorsport

nedokončil

20.

Gary Paffett

HWA RACELAB

nedokončil

21.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

nedokončil

22.

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

nedokončil