Bol di Grassi naozaj prvým pilotom, ktorý si vyskúšal Formulu E? (Video)

foto: Formula E

Formula E spustila premiérovú sezónu v roku 2014, prípravy na štart tohto projektu však prebehli o čosi skôr. Už v roku 2012 sa jej zakladateľ Alejandro Agag spájal s rôznymi osobnosťami z prostredia motoršportu.

Špecializovaný portál The-Race.com priniesol skutočne zaujímavý pohľad do minulosti, ktorý vyvracia jednu doteraz veľmi často opakovanú fámu. Až do týchto dní si fanúšikovia šampionátu mysleli, že prvým jazdcom, ktorý si vyskúšal vozidlo prvej generácie bol aktuálny pilot Audi a šampión z roku 2017 Lucas di Grassi. Pravda je však trochu iná.

Rok 2013 priniesol prvý test vozidla, ktoré skonštruovala spoločnosť Spark Racing Technologies. Okrem zástupcov tejto firmy sa na malom francúzskom letisku objavili aj zástupcovia spoločností Advanced Engineering a McLaren Applied Technologies, ktoré sa neskôr presadili ako výrobcovia a dodávatelia batérií. Za volantom auta s označením Spark-Renault SRT_01E sedel di Grassi, ktorý dodnes pomáha pri propagácii série.

 

Brazílčan však, prísne vzaté, nebol prvou osobou, ktorá „prevetrala“ elektrický monopost. Niekoľko dní pred prvým oficiálnym testom prebehol tajný test a kontrola systémov. Za volantom mal v tom čase sedieť šampión LMP2 Bertrand Baguette. Belgičana mal v tom čase osloviť koordinátor inžinierov Sparku, Théophile Gouzin. „S Bertrandom som bol v kontakte prostredníctvom tímu Oak Racing a práve on absolvoval prvý shakedown v aute neďaleko dielne ART. K dispozícii sme vtedy nemali žiadnu batériu, pretože batéria Williamsu nebola dostupná, keďže sme kontrakt podpísali tak neskoro.“

„Následne sme vykonali test s Lucasom. Teraz už neviem, či to bola správna vec, ale mali sme na mieru vyrobenú batériu z polovice prototypu CX75 od Jaguaru. Zábavné na tom celom bolo, že sme Williamsu povedali – v poriadku, máme za sebou tento dôležitý míľnik. Musíme začať s videom, pretože Alejandro potreboval nájsť nejaké prostriedky a ak by auto nebolo pripravené, mohol to byť problém,“ dodal Gouzin. Konečná podoba batérie bola nakoniec k dispozícii v januári, vďaka čomu mohli prebehnúť ozajstné testy a seriózny vývoj.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *