Bude Fanboost súčasťou Formuly E aj v ére Gen3?

foto: Nissan

Šéf Formuly E Jamie Reigle tvrdí, že šampionát prehodnotí, či si ponechá Fanboost aj počas blížiacej sa éry vozidiel Gen3. Povedal to v rozhovore pre RaceFans.net.

Fanboost je hlasovaním fanúšikov, ktorí dávajú svoje hlasy obľúbenému pilotovi. Piloti s najvyšším počtom hlasov získajú počas pretekov dočasne zvýšený výkon. Tento aspekt je súčasťou šampionátu od jeho začiatku. Od deviatej sezóny by sa táto možnosť mohla vytratiť.

„Fanboost stále spĺňa svoj účel, pre ktorý bol pôvodne navrhnutý. Z hľadiska spojenia medzi fanúšikmi a pretekárskym produktom je to skutočne autentický spôsob, nie? To, či to ovplyvňuje výsledok, je iný bod, ale v žiadnom inom športe nemali fanúšikovia taký vplyv na formát alebo výsledok. Aspoň nie v čase, keď sme s tým prišli,“ tvrdí Kanaďan.

„Vlani sme vykonali množstvo úkonov, aby sme sa uistili, že koncept Fanboostu má vysokú integritu. Napríklad, zastavili sme využívanie Twitteru ako hlasovacej platformy, pretože sme mali isté obavy, že niektoré tímy to mohli využiť na manipuláciu,“ tvrdí Reigle.

Vozidlá Gen3 by mali prísť o kryté kolesá, dizajn by sme mohli spoznať v lete

S príchodom vozidiel Gen3 by sa mohlo od Fanboostu upustiť. „Myslím si, že v tomto bode sa budeme musieť rozhodnúť, aké sú základné princípy Formuly E a čo sa pokúšame dosiahnuť. Máme zodpovednosť a musíme sa pozrieť na všetky tieto elementy. Nemyslím si, že sú tam nejaké posvätné kravy.“

O Fanbooste by mohol rozhodnúť faktor prehľadnosti pravidiel. „Pokiaľ ide o mňa, s príchodom Gen3 pôjde o princípy jednoduchosti a prehľadnosti, aby bol tento šport čo najintuitívnejší. Stále tu môžeme mať enormné množstvo technológie a sofistikovaných prvkov z pohľadu modelovania pretekov a energetického manažmentu. Ale ak sa snažíte prilákať nových užívateľov, ktorí neboli v okolí šampionátu, tak ide o to, či mu pri prvom sledovaní rozumejú.“

„Je Fanboost v tomto smere užitočný? Sú tu argumenty, ktoré hovoria pre. Na druhej strane, je pretekový formát dostatočne prístupný? Myslím si, že je to otvorená otázka. Určite s ním neskončíme len preto, že o ňom niektorí ľudia pochybujú, týka sa to kritikov. Ale myslím si, že máme zodpovednosť a musíme sa pozrieť, čo nám to prináša ako kolektívu – šampionátu, tímom – a potom uvidíme, či ho môžeme ďalej rozvíjať,“ dodal Reigle.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *