Buemi dovŕšil víťazný hetrik a prepísal históriu Formuly E

Sébastien Buemi

Víťazom Buenos Aires ePrix sa stal Sébastien Buemi z tímu Renault e.dams, ktorý ako prvý pilot Formuly E vyhral tri po sebe idúce preteky. Dobrý výkon podal jazdec tímu Techeetah Jean-Éric Vergne, za ktorým skončil víťaz kvalifikácie Lucas di Grassi. Kompletné výsledky nájdete pod článkom.

Takto vyzerá priebežné poradie pilotov a tímov po Buenos Aires ePrix.

Priebeh

Dnešný deň sa začal víťazstvom Lópeza v úvodnom meranom tréningu. V druhom triumfoval jeho tímový kolega z Virginu Sam Bird. Strastiplná kvalifikácia priniesla historicky prvú pole position pre aktuálneho vicemajstra di Grassiho. Kvalifikačné boje sľubovali vyrovnané preteky, pretože na druhom a treťom mieste skončili Vergne a Buemi.

Štart – štart prebehol bez kolízie, už-už to vyzeralo, že sa Buemi dostane na druhú priečku za di Grassiho.

1/37 – už v prvom kole tu máme fázu (FCY) – žlté vlajky. Preteky sa končia pre Carrolla z Jaguaru.

2/37 – Carroll sa napokon dokázal pohnúť ešte pred príchodom celého poľa a pokúša sa dotiahnuť na súperov. Zelené vlajky!

3/37 – od začiatku sledujeme rušné preteky a tesné súboje. Medzi pilotmi sú doslova centimetre. Vergne sa dostáva na prvé miesto pred di Grassiho, ktorého prekonáva aj Buemi.

4/37 – za prvou trojicou sú Turvey, PiquetRosenqvist.

5/37Bird má po štarte výrazné problémy a momentálne je až devätnásty. Na čele je štvorica Vergne, Buemi, di GrassiTurvey. Za nimi je už Prost, ktorý sa dostal pred Piqueta.

6/37Buemi sa dostáva na prvé miesto pred Vergna, Turvey je už tretí pred di Grassim. Zdá sa, že Brazílčan má problémy.

7/37 – prvá štvorica začína zvyšovať svoj náskok pred ostatnými

8/37 – na di Grassiho sa doťahuje už aj Prost, aktuálny vicemajster prišiel o prvé miesto veľmi skoro. Preteky sa končia pre Birda, ktorý má poškodenú zadnú časť monopostu. Brit má počas celého dnešného dňa poriadnu dávku smoly.

9/37 – víťazmi FanBoostu sú Buemi, di GrassiAbt, čo je pri aktuálnom stave najlepšie pre lídra Buemiho. Ten tak môže zvýšiť svoj náskok na čele.

10/37 – aktuálne poradie

11/37di Grassi sa snaží dostať pred tretieho Turveyho a vziať si späť pozíciu. Britský pilot stajne NextEV viditeľne brzdí celú skupinu. Problémy má Maro Engel z Venturi, ktorého monopost má technické problémy.

12/37 – naďalej pokračujú súboje od tretej pozície nižšie.

13/37di Grassi namiesto posunu vpred padá na piatu priečku za Nicolasa Prosta. O žlté vlajky sa postaral Engel, ktorého monopost opäť štrajkuje.

14/37Engelovi traťoví komisári zamávali oranžovo-čiernou vlajkou, ktorá ho vyzýva k okamžitému zastaveniu v boxoch a oprave monopostu.

15/37 – domáci miláčik López sa po štarte z posledného miesta prediera vpred, momentálne je pätnásty. Buemi má na čele štvorsekundový náskok pred druhým Vergnom. Tretí Turvey stále čelí útokom Prostadi Grassiho.

16/37Buemi zatiaľ smeruje jasne za víťazstvom v pretekoch. Do konca je však ešte ďaleko.

17/37 – o chvíľku tu máme výmenu vozidiel, ktorá môže premiešať poradie.

18/37 – do hry prichádza faktor šetrenia energie, práve v tejto fáze môžu piloti veľa získať, ale aj stratiť. Naplno sa pôjde zrejme až po výmenách. Najhoršie je na tom Evans, ktorý má k dispozícii len tri percentá energie.

19/37Turvey je v boxoch a na výmenu prichádzajú aj ďalší piloti. Evans dostáva trest v podobe piatich sekúnd za prekročenie rýchlosti vo fáze FCY.

20/37 – piloti z čela sú v boxoch, RosenqvistHeidfeld zostávajú na trati o kolo dlhšie.

21/37 – môžeme očakávať trest pre di Grassiho za nebezpečný výjazd z boxov, po ktorom ohrozil Piqueta. Preteky sa pre Rosenqvista končia po technických problémoch s druhým autom.

22/37Rosenqvist sa predsa len vrátil na trať, ale klesol až na sedemnáste miesto.

24/37di Grassi využíva FanBoost a dostáva sa na tretie miesto pred Prosta

26/37di Grassi je pri chuti a trúfa si aj na druhého Vergna. Heidfeld je vyšetrovaný kvôli údajnému porušeniu pravidla o minimálnom čase strávenom v boxoch počas výmeny vozidla.

27/37Buemi ma na čele pohodlný náskok, prevaha Renaultu je značná.

28/37 – posledný Bird sa pokúša o zajazdenie najrýchlejšieho kola pretekov.

29/37Vergne začína jemne sťahovať stratu na Buemiho. Momentálne je to 3,5 sekundy. Heidfeld sa dostal pred SarrazinaFrijnsa a je jedenásty.

30/37Buemi využíva svoj FanBoost, Vergne ho stiahol o ďalšiu polsekundu.

31/37Vergne sa naďalej doťahuje na Buemiho, na ktorého stráca už iba dve sekundy.

32/37Heidfeld dostal očakávaný trest v podobe prejazdu boxovou uličkou za porušenie pravidla o minimálnom čase strávenom v boxoch počas výmeny vozidla

33/37Buemi si zrejme uvedomil hrozbu zo strany Vergna a udržuje si dvojsekundový náskok.

34/37di Grassi je vyšetrovaný za spomínaný nebezpečný výjazd z boxov, pri ktorom obmedzil Piqueta.

35/37 – zdá sa, že Buemi to už dotiahne víťazného konca

36/37 – o skvelú šou sa stará dvojica tímových kolegov Duvald´Ambrosio, ktorá si na na trati nič nedaruje.

CieľBuemi vyhráva Buenos Aires ePrix pred Vergnomdi Grassim. Švajčiar sa stáva prvým pretekárom série, ktorý vyhral tri podujatia po sebe.

Klasifikácia Buenos Aires ePrix

Vynikajúci výkon podal López, ktorý sa z poslednej priečky vyšplhal až na bodovanú desiatu pozíciu. Najrýchlejšie kolo pretekov zajazdil Rosenqvist.

Foto: Zak Mauger (LAT)