Čaká nás najväčšia výzva kariéry, hovorí šampión Vergne pred berlínskym finále (Video)

Jean-Éric Vergne
foto: Formula E

Tím DS Techeetah obhajuje v tejto turbulentnej sezóne oba tituly a horlivo sa pripravuje na berlínske finále, ktoré prebehne v prvej polovici augusta na okruhu Tempelhof.

Francúzsko-čínske zoskupenie počas uplynulých dní pracovalo v Dreux a Satory, kde sa venovalo budúcoročnej pohonnej jednotke. Pre úradujúce dvojnásobného šampióna Jeana-Érica Vergna bol návrat do monopostu po dlhej pauze jedinečný. „Nikdy som sa necítil lepšie. Toto je najdlhšie obdobie bez jazdenia. Ešte ani prestávka medzi sezónami nie je taká dlhá, pretože súťažím aj vo WEC. Testovanie dopadlo výborne a sme veľmi spokojní s vývojovým programom. Som pretekár a návrat za volant je vždy extrémne vzrušujúci a uspokojujúci,“ povedal Francúz pre oficiálny web šampionátu.

„Pre pilota je náročné nejazdiť tak dlho, ale akonáhle sa dostane za volant, všetko sa zdá byť prirodzené. Je to ako jazdiť na bicykli, nikdy to nebude jednoduchšie, ale rýchlejšie áno. Bolo skvelé vidieť tím. Všetci pracujú veľmi tvrdo, snažia sa zlepšovať a riešiť niektoré problémy, ktorým sme čelili od začiatku sezóny. Som presvedčený, že v Berlíne budeme mať veľmi silné auto a všetky potrebné nástroje k boju,“ pokračuje skúsený jazdec.

Pandémia zmenila prístup tímov k vývoju a všetci hľadali spôsob, ako prežiť obdobie poznačené COVID-19. „Množstvo času sme strávili konferenčnými hovormi a analyzovali sme päť odjazdených pretekov. Riešili sme odstránenie problémov, ktoré sa vyskytli. Nikdy neprestávame inovovať. Je skutočne fantastické pracovať s našimi inžiniermi, pretože majú schopnosť prichádzať so šialenými nápadmi, z ktorých je väčšina aplikovateľná. Je to kreatívny proces, ktorý má logické aplikovanie a takto je to veľká zábava.“

„Sme zvyknutí cestovať každé dva týždne z hotelových izieb na okruhy, letiská. Toto je prvýkrát za desať rokov, čo som mal šancu trochu spomaliť a vyhradiť si čas pre seba. Využil som ho na oddych a reflektovanie toho, čo som v minulosti dokázal a čo chcem ešte dosiahnuť. Dva mesiace som bol na vidieku, kde som zažíval hodnotné obdobie s blízkymi priateľmi a udržiaval som si zdravú rutinu medzi prácou – denný fyzický tréning, dobré jedlo a e-športy,“ pokračuje Vergne.

Práve e-športy boli počas pandémie akýmsi záchranným lanom pre pilotov a tímy, pretože aspoň takto sa mohli sponzori a partneri prezentovať pred očami fanúšikov. Pilot DS Techeetah využíval čas aj mimo virtuálneho sveta. „Keď sa uvoľnili obmedzenia týkajúce sa cestovania, trénoval som na mojej motokárovej trati blízko Paríža a momentálne absolvujem špeciálny kurz fyzickej prípravy, aby som sa plne pripravil na reštart sezóny v Berlíne. Moja motivácia je väčšia než kedykoľvek predtým.“

Stajňa DS Techeetah otestovala novú pohonnú jednotku pre budúcu sezónu

Augustové finále bude skutočne unikátne, pretože počas deviatich dní uvidíme šesť pretekov. „Počet členov tímu sa výrazne znížil, takže musíme byť čo najlepšie spojení, aby sme sa vyhli chybám, musíme byť čo najproduktívnejší. Komunikácia medzi mojimi inžiniermi, mechanikmi a mnou bude rozhodujúca, keďže kľúčová je produktivita. Ak zlyháme v komunikácii a spolupráci, nepodáme dobrý výkon. S DS Techeetah som od jeho zrodu v tretej sezóne a jednou z našich najsilnejších stránok je to, že sme jedna veľká rodina.“

„Pokiaľ to takto dokážeme udržať, naša príprava nebude negatívne ovplyvnená a nebudeme musieť robiť zmeny. Pokračujeme ako v normálnom stave a vďaka tomu máme silné a solídne základy. Musíme byť ešte ostražitejší ako doteraz, keďže kontakty sú vo Formule E kvôli úzkym okruhom časté. Zničenie nejakej malej časti môže byť počas normálneho pretekárskeho víkendu zničujúce, ale to sa stáva zriedka, pretože je možná výmena. Ale ak si auto poškodíme v Berlíne, pre tím bude náročné opraviť ho pred ďalším podujatím,“ pokračuje Vergne.

V Berlíne by sa mohlo jazdiť aj v protismere, obmedzenia predstavujú výzvu

„Naša schopnosť rýchlo si zvyknúť na nové okruhy pre ôsme a deviate, respektíve desiate a jedenáste preteky bude kľúčová. Už sa nevraciame do sídla DS Techeetah a nebudeme v simulátore ako za normálnych okolností. Väčšina práce prebehne medzi prvým a druhým tréningom, aby sme našli čo najlepšie možné nastavenie a zaistili si silnú pozíciu v kvalifikácii,“ prezrádza bývalý pilot F1.

Vergne je v priebežnom poradí na ôsmom mieste a na prvé miesto stráca 36 bodov, čo je šesť pretekov pred koncom sezóny zanedbateľná strata. „Potrebujeme zlepšiť kvalifikáciu. V prvej polovici tejto sezóny som zistil, že sa mi s naším autom zle brzdí a mal som problémy s novým systémom. Snáď to bude v Berlíne v poriadku. V pretekoch sme boli silní, ale nemali sme šťastie. Verím, že sa šťastie tentoraz otočí k nám a že som si už svoju dávku smoly vyčerpal.“

„Vyrovnávanie sa s tlakom je rozhodujúce a ja som sa to počas uplynulých rokov naučil. Avšak, v tomto smere nejestvuje dokonalosť, takže na týchto aspektoch je potrebné neustále pracovať. Výkon a mentálna sila pri vás len tak nesedia, potrebujete si ich udržiavať. Pre pilotov, mechanikov a inžinierov bude Berlín najnáročnejšou výzvou počas našich doterajších kariér. Ten, kto zvládne týchto šesť pretekov najlepšie, získa titul. Ak sa však príliš sústredíte na samotný titul, môžete urobiť zlý krok. Preto budem robiť to isté, čo v posledných dvoch sezónach – budem sa sústrediť na každé preteky zvlášť,“ dodal Vergne.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *