Cez víkend nás čakajú dvojité preteky v New Yorku! (Video+Harmonogram)

foto: Formula E

New York City E-Prix patrí zakaždým k vrcholom sezóny a inak to nebude ani cez víkend. Prinášame vám všetky dôležité informácie pred pretekmi v Spojených štátoch amerických.

Už cez víkend nás čakajú ďalšie dvojité preteky na americkom území. Po dvojitom podujatí v mexickej Pueble prichádza na rad obľúbená New York City E-Prix. Samozrejme, v dvojitom vydaní – v piatok a sobotu.

 

Doterajší priebeh sezóny

Doterajších deväť pretekov aktuálnej sezóny prinieslo rôznorodé výsledky. Úvodné preteky v Rijáde vyhral Nyck de Vries z Mercedesu, o deň neskôr sa radoval Sam Bird v monoposte Jaguar. Tretie preteky v Ríme zvládol najlepšie niekdajší dvojnásobný šampión Jean-Éric Vergne z DS TECHEETAH. Na druhý deň dominoval Stoffel Vandoorne z Mercedesu.

Valencia priniesla dva úplne odlišné dni. Počas prvého sa z víťazstva radoval de Vries, ktorý je zatiaľ jediným pilotom s viac ako jedným víťazstvom. Druhé španielske preteky vyhral tak trochu prekvapujúco nováčik Jake Dennis na BMW.

V legendárnych uliciach monackého kniežatstva sa do boja o úspešnú obhajobu titulu vrátil António Félix da Costa z DS TECHEETAH. Mexická Puebla priniesla počas oboch dní ukončenie dlhého čakania na víťazstvo. Najprv sa radoval Lucas di Grassi z Audi a zatiaľ posledné preteky vyhral Edoardo Mortara z Venturi.

 

Víťazi tejto sezóny

Rijád – de Vries

Rijád – Bird

Rím – Vergne

Rím – Vandoorne

Valencia – de Vries

Valencia – Dennis

Monako – da Costa

Puebla – di Grassi

Puebla – Mortara

Pódiá

3 – Evans a Mortara

2 – Bird, da Costa, de Vries, Frijns a Vandoorne

1 – Cassidy, Dennis, di Grassi, Lotterer, Lynn, Müller, Rast, Rowland, Sims, Vergne a Wehrlein

Pole positions

2 – da Costa

1 – Cassidy, de Vries, Dennis, Frijns, Rowland, Vandoorne a Wehrlein

Priebežné poradie

Lídrom priebežného poradia je vďaka triumfu v Pueble Mortara z Venturi, ktorý má desaťbodový náskok pred druhým Frijnsom z Virginu. Až trojica pilotov stráca ďalšie dva body, sú to da Costa, René Rast a Mitch Evans.

Medzi tímami sa drží na čele Mercedes, ale už s iba trojbodovým náskokom pred DS TECHEETAH. Len o bod menej má tretí Jaguar. Blízko k sto bodom majú aj Audi a Virgin.

 

Minulé výsledky v New Yorku

Zatiaľ najúspešnejším pilotov v uliciach New Yorku je Sam Bird, ktorý má na konte dve víťazstvá ešte vo farbách Virginu. Po jednom triumfe vybojovali Lucas di Grassi na Audi, Vergne s TECHEETAH, Sébastien Buemi na Nissane a Frijns vo Virgine.

Víťazi NYC E-Prix

2 – Bird

1 – Buemi, di Grassi, Frijns, Vergne

Pódiovým kráľom je Buemi, ktorý pri šiestich štartoch až trikrát skončil v prvej trojke. Dve účasti na stupňoch víťazov majú na konte Daniel Abt, Bird, di Grassi a Vergne – okrem prvého menovaného sú ešte všetci aktívni jazdci šampionátu.

Pódiové umiestnenia

3 – Buemi

2 – Abt, Bird, di Grassi a Vergne

1 – da Costa, Evans, Frijns, Heidfeld, Rosenqvist, Sarrazin, Sims

Buemi kraľuje aj v zisku pole positions, keď priemerne získal každú druhú, tri zo šiestich.

Pole Positions

3 – Buemi

1 – Bird, Lynn a Sims

Okruh v Brooklyne

Okruh v okolí Brooklynu by nemal priniesť podobné rozpaky, aké sme videli v mexickej Pueble, kde sa povrch trate na niektorých miestach prakticky rozpadal a ako spomínali jazdci, niektoré zákruty boli v každom kole „prekvapením“. Na túto tému sme debatovali s českým komentátorom Eurosportu Zdeňkom Míkom.

Trať s názvom Red Hook má dĺžku 2,230 km a zahŕňa štrnásť zákrut. Ide o všeobecne obľúbený okruh, ktorý od poslednej návštevy Formuly E v roku 2019 neprešiel žiadnymi zmenami.

Nachádza a vinie sa okolo areálu Brooklyn Cruise Terminal v srdci brooklynskej štvrti Red Hook. Chyby jazdcov iba veľmi ťažko odpustí betónová stena. Miernou zmenou prešlo umiestnenie aktivačnej zóny, ktorá sa z piatej zákruty presunula na vonkajšok zákruty číslo desať.

zdroj: Formula E
Kde sledovať New York City E-Prix

Aj v poradí desiate a jedenáste preteky sezóny môžete sledovať na českej verzii Eurosportu. Tréningy sú dostupné cez YouTube kanál šampionátu a sú vysielané aj prostredníctvom Facebooku. Preteky vysiela Eurosport, ktorý sa ešte pred štartom spätne vracia aj ku kvalifikácii.

Harmonogram New York City E-Prix

sobota

14:00

prvý meraný tréning

16:15

druhý meraný tréning

18:30

kvalifikácia

22:34

preteky (45´+1 kolo)

nedeľa

13:15

tretí meraný tréning

15:30

kvalifikácia

19:34

preteky (45´+1 kolo)

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *