Cez víkend sledujeme dvojitú Rím E-Prix na druhej najdlhšej trati v histórii šampionátu! (Foto+Harmonogram)

Rím - Taliansko
foto: Pixabay

Formula E sa cez víkend vráti do Talianska, kde na pretekárov čaká dvojitá Rím E-Prix, teda tretie a štvrté preteky tejto sezóny. Okrem dvojitej porcie pretekov čaká na účastníkov takmer úplne nový okruh. Prinášame vám veľký prehľad.

Priebežný líder

Nyck de Vries z Mercedesu je po dvojitej Rijád E-Prix lídrom priebežného poradia. Talentovaný Holanďan ako prvý vyhral počas jedného dňa všetko, čo sa dalo. Ovládol oba tréningy, skupinovú časť kvalifikácie a následný rozstrel Super Pole, stal sa víťazom pretekov a získal aj trofej za najrýchlejšie kolo pretekov.

Len sedem bodov stráca víťaz druhých rijádskych pretekov Sam Bird z Jaguaru. Prvú trojku uzatvára s tesnou stratou jeho minuloročný kolega Robin Frijns vo farbách Virginu. V prvých dvoch pretekoch bodovalo 15 z 24 pilotov.

Medzi tímami vedie Jaguar so 40 bodmi. Len štyri body stráca Mercedes. S výraznejšou stratou nasledujú Virgin a Dragon. Spomedzi dvanástich tímov zatiaľ nebodovalo iba BMW.

PODCAST: Čaká nás dvojitá Rím E-Prix, Extreme E má za sebou bláznivú premiéru!

Úvod sezóny priniesol prekvapenia

Za priebežne prvým miestom Jaguaru sa skrýva skvelý výkon Sama Birda, ktorý sa po šiestich rokoch vo farbách Virginu rozhodol pre prestup do nového prostredia. Brit už pri svojom druhom štarte prepísal históriu šampionátu, pretože vyhral aspoň jedny preteky v každej z doterajších sezón. S desiatimi výhrami sa v historických tabuľkách posunul na druhé miesto k Lucasovi di Grassimu z Audi. Birdovi sa v Ríme vcelku darilo, čoho dôkazom je jeho triumf v roku 2018.

Dragon má za sebou najlepší vstup do sezóny od začiatku Formuly E. V prvých pretekoch Sérgio Sette Câmara a Nico Müller nebodovali, ale v druhých obsadili štvrté a piate miesto. Je to o to obdivuhodnejšie, že mali k dispozícii vlaňajšiu pohonnú jednotku. Nový technický balík predstavia práve cez víkend v Ríme.

To isté platí o obhajcoch titulu z DS TECHEETAH, ktorí sa v Rijáde postarali o rozruch. António Félix da Costa síce skončil v druhých pretekoch tretí, ale jeho kolega a rival Jean-Éric Vergne dostal penalizáciu za nevyužitie povinného druhého aktivačného režimu. Počas pretekov si táto dvojica nič nedarovala a opäť nám predviedla tvrdé súboje, ktoré plnili titulky médií.

V prvých dvoch pretekoch sa na pódium dostali aj Robin Frijns z Virginu a Edoardo Mortara vo farbách Venturi. Nesmieme zabudnúť ani na pretrhnutie neuveriteľnej šnúry v podaní vlani beznádejne posledného tímu NIO 333. Oliver Turvey desiatym a následne šiestym miestom ukončil viac ako rok a pol dlhé čakanie na bodový zisk.

Rijádskym pretekom sme sa venovali aj v našom podcaste, ktorého hosťom bol český komentátor Zdeněk Míka:

Nový okruh

Rím ponúkne upravený a takmer úplne nový okruh, ktorý v porovnaní so svojím predchodcom prešiel viacerými výraznými zmenami. Táto trať sa po okruhu v Pekingu stáva druhou najdlhšiu v doterajšom priebehu Formuly E s dĺžkou 3,385 km. Tieto zmeny zaisťujú udržanie charakteru trate a podľa predstaviteľov série majú fanúšikom priniesť ešte lepšiu šou.

Nový okruh má byť dokonalou zmesou rýchlych zákrut, úzkych zložitých a zvlnených úsekov s množstvom príležitostí na predbiehanie. Súčasťou trate je aj niekoľko pravouhlých zákrut.

Rím
zdroj: Formula E

 

 

Ako vyzerali predošlé Rím E-Prix?

Rím patril počas predošlých dvoch účastí v kalendári k vrcholom sezóny. Mohla za to trať, ktorá ponúkla množstvo akcie. Po rokoch 2018 a 2019 bola talianska metropola vynechaná kvôli COVID-19. Elektrický kolotoč sa tam vracia po dvoch rokoch.

Po jednom rímskom víťazstve majú na konte Sam Bird (ešte vo farbách Virginu) a Mitch Evans z Jaguru. Po jednom druhom mieste majú na konte Lucas di Grassi a André Lotterer (ešte ako pilot DS TECHEETAH). Druhý menovaný jazdec si k tejto štatistike môže pripočítať aj tretie miesto z roku 2018. O rok neskôr skončil tretí Stoffel Vandoorne ešte ako pilot HWA.

Dve pole positions si podelili bývalý pilot Mahindry Felix Rosenqvist a Lotterer. Najrýchlejšie kolá pretekov dosiahli niekdajší jazdec Audi Daniel Abt a dvojnásobný šampión Vergne.

 

Kde sledovať Rím E-Prix

Aj tretie a štvrté preteky môžete sledovať na českej verzii Eurosportu. Tréningy sú dostupné cez YouTube kanál šampionátu a sú vysielané aj prostredníctvom Facebooku a Twitteru. Preteky vysiela Eurosport, ktorý sa ešte pred štartom spätne vracia aj ku kvalifikácii.

Harmonogram dvojitej Rím E-Prix

sobota

8:00 – 8:45

prvý meraný tréning

10:15 – 10:45

druhý meraný tréning

12:00 – 13:00

kvalifikácia a Super Pole

16:04

preteky (45 minút + 1 kolo)

nedeľa

7:00 – 7:45

tretí meraný tréning

9:00 – 10:00

kvalifikácia a Super Pole

13:04

preteky (45 minút + 1 kolo)

Tagy:

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *