Chaos okolo Monaka pokračuje, uvidíme Formulu E na trati F1?

Sébastien Buemi
foto: Formula E

Už niekoľko rokov sa diskutuje o tom, či sa Formula E predvedie na monackej verzii okruhu F1, alebo nie. Stále to nie je jasné.

V júli minulého roka potvrdil preteky na okruhu F1 zakladateľ a predseda série Alejandro Agag. Špecializovaný portál The Race však priniesol do celej veci neistotu, a zdá sa, že oprávnenú.

Formula E sa doteraz predstavila len na 1,7 km dlhom okruhu, ktorý nie je veľmi obľúbený medzi pilotmi ani verejnosťou. Od nastávajúcej sezóny mala prísť zmena a všetci sme sa tešili na preteky na trati F1. Zatiaľ však s istotou vieme len to, že Monako hostí 8. mája piate preteky sezóny.

Podľa vyššie uvedeného zdroja by sa nový okruh mal podobať na verziu F1, ale niektoré zákruty a šikany by mali byť odlišné. Má ísť o snahu odlíšiť sa od F1, F2 či šampionátu Porsche Supercup. Tieto preteky nasledujú dva týždne po E-Prix.

Aj sám šéf Formuly E Jamie Reigle povedal, že nevie, ako to bude v máji vyzerať. „Pamätám sa, že keď som sa prvýkrát pripojil k Formule E, bola tu debata o tom, či je trať F1 vhodná pre Formulu E. A o tom sa v rámci našej skupiny horlivo diskutuje. Osobne dúfam, že sa to podarí, ale zatiaľ nie je nič potvrdené.“

Formula E predstavila upravený kalendár, pribudli Valencia a Marrákeš, vypadli Paríž a Soul

Niekdajší šampión a dvojnásobný víťaz pretekov v Monaku, Sébastien Buemi, si myslí, že krátka verzia trate je pre 24 áut nezmyslom. „Pre 24 áut je to malé. Po prvé, je takmer nemožné predbiehať, čo pre šou nie je dobré. Po druhé, v istej chvíli jednoducho dosiahnete limit. Kvalifikácia nebude vďaka skupinám problém, ale predstavte si tréningy a podobné veci.“

„Takisto si myslím, že by bolo pekné jazdiť na celom okruhu, už len kvôli nášmu odkazu. Teraz máme silnejšiu batériu, sme rýchlejší a máme útočný režim,“ pokračuje pilot Nissanu, ktorý má za sebou účasť na decembrových nováčikovských testoch F1 v Abú Zabí. Švajčiar by chcel na celej verzii jazdiť aj vo vozidle Gen3 v roku 2023. „Je pekné ukázať zlepšenie, takže ak by sme tam išli najbližšie, v Gen3 by sme boli rýchlejší.“

„Dnes je F1 rýchlejšia než kedykoľvek predtým. Je však šou skutočne lepšia ako predtým? Neviem. Nemyslím si, že šou nevyhnutne súvisí s rýchlosťou auta. Samozrejme, že chcete, aby boli autá rýchlejšie, ale je to naozaj nevyhnutné? Neviem. Myslím si, že to, čo chcete vidieť, sú pekné, zaujímavé preteky,“ dodal Buemi.

Sébastien Buemi
foto: Formula E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *