Čo prinesie zajtrajšia Berlín E-Prix a ranná kvalifikácia?

foto: © FIA Formula E

Pilot Audi Lucas di Grassi si myslí, že pozmenený harmonogram Berlín E-Prix môže byť jedným z rozhodujúcich faktorov v boji o titul. Pretekársky víkend totiž neprebieha počas jediného dňa, ako je to zvykom. Dnes sme sledovali dva tréningy a po zajtrajšej kvalifikácii nasledujú od 13:00 preteky.

Za touto zmenou je potrebné hľadať termínovú kolíziu s finále futbalového pohára v Nemecku medzi Lipskom a Bayernom Mníchov. Práve kvôli tomuto zápasu bol štart pretekov posunutý na o tri hodiny skorší čas. Tým pádom museli oba tréningy prebehnúť včera.

„Sobotná kvalifikácia bude kľúčová. Pôjdeme na trať, na ktorú sa cez noc dostane množstvo nečistôt a úlomkov. Značne iná bude aj jej teplota, takže to bude istotne veľmi náročné. Vyzerá to tak, že pre prvú skupinu to bude úplne zlé a pravdepodobne aj pre druhú. Berlín znamená pre kvalifikáciu ten najhorší scenár a myslím si, že z prvej skupiny nebude zrejme nikto v prvej pätnástke,“ povedal médiám di Grassi.

Lucas di Grassi
foto: © FIA Formula E

Brazílčan požaduje pred novou sezónou zmenu kvalifikačného formátu, ktorý znevýhodňuje pilotov na čele hodnotenia. Pretekári sú rozdelení do štyroch kvalifikačných skupín, pričom v prvej sa nachádza prvých päť pilotov hodnotenia a v poslednej jazdci z chvosta celkovej klasifikácie.

„Najsilnejší bod tohto šampionátu, ktorým je osem rôznych víťazov, tu nie je kvôli vyrovnanosti pohonných ústrojenstiev, ale kvôli tomuto kvalifikačnému formátu. Nie som proti nemu, keďže je rovnaký pre všetkých. Zo športovej stránky prináša množstvo zábavy. Z predošlých formátov prináša práve tento najväčšiu šou. Je to lepšie než náhodné žrebovanie. Nie je to však najlepší systém a mnohým ľuďom sa až tak nepáči,“ dodal niekdajší šampión a piaty muž priebežného poradia.

V dnešnom prvom meranom tréningu triumfoval Mitch Evans z Jaguaru, v druhom bol najrýchlejší André Lotterer vo vozidle DS TECHEETAH.

TIP: Sledujte nás na Instagrame