COVID-19 nás pripraví na boj proti klimatickým zmenám, tvrdí Alejandro Agag

Alejandro Agag
foto: Formula E

Tento týždeň sme si v tieni koronavírusu pripomenuli Deň Zeme a pri tejto príležitosti zverejnil Alejandro Agag svoj stĺpček. Zakladateľ Formuly E a Extreme E upozorňuje na aktuálnu situáciu i potrebné kroky. Prinášame vám ho v plnom znení.

„V sobotu 18. apríla mali ulice Paríža praskať vo švíkoch. Očakávalo sa, že tribúny zaplnia tisíce fanúšikov, ktorí si chceli užiť preteky Formuly E a pozdraviť jazdcov, vrátane nášho francúzskeho šampióna Jeana-Érica Vergna, ktorí posúvajú hranice elektromobility. Žiaľ, tieto ulice zostali prázdne.

Svetová zdravotná kríza zapríčinená prepuknutím pandémie Covid-19 je pre nás veľmi znepokojujúca. V krajinách, ku ktorým mám veľmi blízko – Španielsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo, nadobúda pandémia dramatické rozmery. Naše zdravie, ekonomika a spôsob života sú ohrozené tragickými následkami, ktorým odvážne čelia vlády, podniky a jednotliví občania. Patrí im plná podpora, predovšetkým zdravotníkom v prvej línii.

V rámci opatrení v oblasti verejného zdravia bol šport a všetky formy verejnej zábavy medzi prvými aktivitami, ktoré boli kompletne zastavené. Preloženie olympijských hier v Tokiu na budúci rok – niečo, čo sa v období mieru nestalo od roku 369 – je najvýraznejším rozhodnutím, ktoré musela globálna športová komunita urobiť.

Úplný lockdown, aký vidíme vo väčšine sveta, je určite posledným možným opatrením, ktoré je určené na riešenie krátkodobého nebezpečenstva, akým je aj pandémia. Každopádne, máme povinnosť pozerať sa za túto krízu a snažiť sa pochopiť, kedy a aké scenáre by sa mohli objaviť v strednodobom a dlhodobom horizonte.

Ako som nedávno uverejnil na Instagrame, Covid-19 funguje ako test, ktorý nám ukazuje, že musíme zakročiť v boji proti klimatickým zmenám. A tento čas nastal práve teraz.

Návrat motoršportu je v týchto časoch veľmi dôležitý, upozorňuje Agag

Prečo je klíma pre túto krízu relevantná? Sú tu dva súvisiace fakty, na ktoré je potrebné sa pozrieť.

Prvým a zároveň najväčším rizikom našej doby pre ľudské zdravie je znečistenie ovzdušia, ktoré nás robí menej odolným voči symptómom respiračných infekcií, ako je to aj v prípade Covid-19. V mnohých častiach sveta má na každodenný život dopad znečistenie ovzdušia, ktoré ľuďom znemožňuje opúšťať ich domovy.

Po druhé, vedci varujú, že nekontrolovaný nárast skleníkových plynov bude viesť k neustále extrémnejším výkyvom počasia. Ak po ich varovaní nebudeme konať, následky prírodných katastrof by mohli viesť k častejším lockodownom, ku koncu normálneho života, vrátane športu.

Ako ukázala odolnosť človeka voči Covid-19, ešte nie je neskoro na zmenu. Dramatické znižovanie znečistenia v Číne a naprieč európskymi mestami – z dôvodu zákazu cestovania a dočasného zatvorenia tovární – ukazuje, že nie je neskoro na kolektívnu zmenu kurzu.

Rovnako ako talentovaní inžinieri nachádzajú inovatívne riešenia v boji proti Covid-19, tak aj technológie budú zohrávať dôležitú úlohu v rýchlejšom vytváraní čistejšej budúcnosti. Technologický vývoj bude základom pre dosiahnutie súladu v bitke proti klimatickým zmenám, za udržateľný a vyrovnaný ekonomický rast.

Vlády a podniky odpovedajú na tieto problémy špecifickými opatreniami a hľadaním technologických riešení na zníženie negatívneho dopadu na životné prostredie. Vďaka patrí pozornému verejnému pohľadu, ktorý sa čoraz aktívnejšie zapája do šírenia tejto problematiky do povedomia.

Agag: Chceli by sme päť alebo šesť pretekov, možno aj za zatvorenými dverami

Znižovanie globálnych emisií cez elektrickú mobilitu je príkladom toho, čo môže urobiť technologický výskum pre životné prostredie. Práve na tomto predpoklade vznikla v roku 2011 myšlienka o šampionáte Formula E. Ten ukazuje, že elektrina je udržateľnou alternatívou k spaľovacím motorom.

Odvtedy sme spolu s našimi partnermi uskutočňovali neustály výskum, ktorý priniesol dôležité technologické vylepšenia, ako rozšírenie batérie na 52 kWh, ktorú sme predstavili počas minulej sezóny.

To nie je všetko. Na udržateľnosť sa sústreďujeme aj pri organizovaní pretekov. Nie je náhoda, že sme práve obnovili náš certifikát ISO 20121, medzinárodný štandard pre udržateľnosť podujatí. Náš odkaz chceme predať mladším generáciám a inštitúciám, spoločne s našimi jazdcami v pozícii vyslancov. Náš bývalý šampión Lucas di Grassi nie je len jazdcom Audi, ale takisto vyslancom OSN v boji proti znečisteniu ovzdušia.

Formula E môže ukázať budúcim generáciám iný svet, myslí si di Grassi

Vzhľadom na environmentálne problémy som takisto hrdý na to, že sme spustili pretekársku sériu Extreme E, čo je terénny náprotivok k Formule E. Uvidíme plne elektrické SUV jazdiace na odľahlých miestach našej planéty, ktoré čelia najväčšiemu nebezpečenstvu z pohľadu klimatických zmien. Poskytovanie trvalo udržateľnej dopravy je jedným z možných riešení, ako aj využívanie našich zdrojov na implementovanie pozitívnych iniciatív na základe lokálnych potrieb.

Odštartuje to v roku 2021 a bude to nový koncept off-roadového rely s pretekmi, ktoré prebehnú v oblastiach už poškodených klimatickými zmenami, ako sú ľadovce v Grónsku a Amazonský dažďový prales.

Výzvy, ktoré momentálne očakávame, sa môžu v ďalších rokoch vplyvom klimatických zmien vrátiť. Nielen na odľahlých miestach, kde sa predstavíme s Extreme E, ale aj v mestách, kde žijeme, pracujeme a hráme sa každý deň.

Kým je Covid-19 čerstvo v našich mysliach, mali by sme vyvinúť maximálnu snahu, aby sme sa uistili, že sa to nebude opakovať. Každý deň v kalendári by mal byť Dňom Zeme. Práca sa musí začať teraz.“

Extreme E: Šiestym potvrdeným účastníkom premiérovej sezóny je tím Andretti

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *