Daniel Abt o príchode Audi: Nakoniec ide aj tak o peniaze a zdroje

Daniel Abt

Daniel Abt zažíva svoju tretiu sezónu vo Formule E, kde háji farby stajne ABT Schaeffler Audi Sport. V priebežnom hodnotení mu patrí ôsma pozícia. Pre porovnanie, jeho tímový kolega Lucas di Grassi je druhý. Zatiaľ najlepším umiestnením Abta na konci sezóny bolo siedme miesto z uplynulej edície.

Nemecký portál e-formel.de priniesol s mladým jazdcom zaujímavý rozhovor, v ktorom sa ho na úvod opýtal na dvojitú Berlín ePrix, ktorá nahradí plánované preteky v Bruseli. Daniel Abt toto riešenie víta: „Je pekné, že Berlín zostáva v kolotoči Formuly E. Je skvelé, že uvidíme až dvoje pretekov. Ja osobne ale nie som veľký fanúšik dvoch pretekov za jeden víkend, to musím priznať. Pre fanúšikov a ľudí z miest je to však dobrá vec.“

V kalendári máme okrem Berlína ešte ďalšie dve mestá, ktoré privítajú dvojitú ePrix. „Človek má normálne jedny preteky za jeden víkend. Myslím si, že víkend by mal mať jeden výsledok a jedného víťaza. Pri dvojitých pretekoch sa môže stať, že jedny preteky vyhráte a v druhých vypadnete. Človek príde domov a nevie, či má za sebou dobrý alebo zlý víkend. Čo bude v novinách? To, ktorý pretekár bol najlepší za celý víkend? Je to trochu náročné, podobne ako v DTM. Preto si myslím, že je lepšie mať jediné preteky za víkend s jedným víťazom. Potom ideme na ďalší okruh. Ani s dvomi pretekmi ale nemám žiadny problém,“ priznáva 24 ročný rodák z Kemptenu.

Kritika na adresu politikov

Minulý rok preteky v uliciach Berlína priniesli Abtovi druhé miesto. Teraz sa však elektrická séria vracia na letisko Tempelhof. „To mi je naozaj ľúto. Vlaňajšie preteky boli pre mňa zatiaľ najlepšie zo všetkých. Nielen kvôli výsledku, ale najmä kvôli atmosfére, nálade a dejisku. Prispelo k tomu aj počasie. Bola to vydarená udalosť. Cítil som, že som skutočne v centre Berlína. Vyšiel som z hotela priamo na trať. Vždy som sa musel predierať masou ľudí, čo bolo skvelé. Jasné, že aj Tempelhof je v Berlíne, ale nemá charakter centra mesta, čo bude citeľné aj na atmosfére, ktorá patrí k Formule E. Je to veľká, veľká škoda. Dúfam, že sa v budúcnosti vrátime do centra,“ priznal pilot, ktorý po oznámení zmeny dejiska nešetril ostrou kritikou na adresu berlínskeho vedenia.

Daniel Abt

Okrem Berlína by do hry mohlo vstúpiť aj iné mesto. „Viem si predstaviť Mníchov. Ten sa na to takisto výborne hodí. Myslím si však, že Berlín je ideálnym miestom, je to hlavné mesto, a normálne je to veľmi otvorené mesto. Sú tu však aj politici, ktorí nie sú vždy takí otvorení. Chcel by som sa vrátiť do centra, ale človek to musí brať tak, ako to je.“

Audi prinesie výrazné zmeny

Sezóna 2017/18 má priniesť zmeny v tíme ABT. „Zatiaľ sme neabsolvovali testovacie jazdy, ale v zákulisí sa toho deje dosť. Ľudia vedia, že Audi prichádza s myšlienkou továrenského tímu. To všeobecne mení celú štruktúru. Sú to nové procesy, noví ľudia. V najbližších mesiacoch nás toho čaká veľa. Ide o pracovnú silu a zdroje. S našimi ľuďmi sme pracovali najlepšie, ako sa dalo. Sú veľmi, veľmi dobrí, čo sme v poslednom roku potvrdili. Nakoniec je to ale aj tak otázka peňazí, ktoré sú potrebné k vývoju a výskumu. Človek má viac pracovnej sily, vie viac testovať a má viac možností. Ako súkromný tím si musíme strážiť peniaze a pýtať sa, či sú financie využívané správne. Keď príde výrobca, tak chce, samozrejme, vyhrať,“ vysvetľuje Abt.

V Mexiku zažije premiéru Esteban Gutiérrez, ktorého príchod nemeckého pilota potešil. „Myslím si, že je to dobré. Ma je milý kolega, ale nedosahoval výkonnosť ostatných pilotov. Gutiérrez má teda okamžite silné auto, je to veľmi dobrý pilot, ktorý si už spravil meno. Predstaví sa v domácich pretekoch v Mexiku. Pre Gutiérreza je Formula E dobrým ťahom,“ myslí si Abt, ktorý sa vyjadril aj k napokon neuskutočnenému príchodu Massu. „V podstate je potrebné, aby prichádzali známejší pretekári. Je to ale jeho rozhodnutie, či chce jazdiť vo Formule E alebo nie. Musí mu to v prvom rade sedieť. Formula E by nemala zahŕňať len starších bývalých jazdcov F1, ale aj mladé talenty. To vytvorí zdravú kombináciu,“ dodal na záver pilot stajne ABT.

Zdroj: e-formel.de, foto: ABT Schaeffler Audi Sport