Daždivá Valencia priniesla šokujúci záver, totálny chaos a víťazstvo de Vriesa (Video)

Nyck de Vries
foto: Formula E

Víťazom prvých pretekov Formuly E vo Valencii sa stal Nyck de Vries, ktorý dokázal nadviazať na svoje víťazstvo v Rijáde. Pilot Mercedesu zvládol šialene chaotický záver pretekov. Výsledkom je len deväť klasifikovaných pilotov.

Ešte kolo pred koncom bol na čele António Félix da Costa z DS TECHEETAH, ktorý viedol prakticky od začiatku. Po niekoľkých výjazdoch safety caru bola pilotom ubratá energia, ale záverečný výjazd safety caru znamenal pre väčšinu katastrofu. Obhajca titulu da Costa sa pred jeho odchodom snažil spomaliť, aby pelotón čakalo už iba jedno kolo, ale nemal šancu dostatočne spomaliť.

To znamenalo, že všetci jazdci mali veľmi veľké problémy, aby vôbec došli do cieľa. Najlepšie to napokon zvládol de Vries. Oslavujú aj v Dragone, pretože Nico Müller skončil druhý a dosiahol svoj jasne najlepší výsledok v šampionáte. Je to najlepší výsledok pre americký tím od pretekov v Mexiku v roku 2016.

Tretí pódiový stupienok zaplnil de Vriesov kolega Stoffel Vandoorne, ktorý má za sebou neuveriteľný deň. Belgičan najprv získal pole position, ale následne o ňu prišiel kvôli porušeniu pravidiel. Štartoval z posledného miesta, viackrát sa ocitol mimo trate, ale vďaka záverečnému chaosu dokázal skončiť na pódiu.

Štvrté miesto obsadil Nick Cassidy z Virginu a napravil si chuť po zbabraných pretekoch v Ríme. Za ním skončil René Rast na Audi, ktorý opäť nazbieral slušné body. Šiesty post obsadil Cassidyho kolega Robin Frijns, ktorý dosiahol aj najrýchlejšie kolo pretekov. pred obhajcom titulu da Costom. Portugalčan pritom ešte v predposlednom kole viedol. Napokon však dostal trest za prekročenie maximálneho povoleného výkonu a bol diskvalifikovaný.

To isté postihlo aj ôsmeho Alexa Lynna z Mahindry a deviateho Sama Birda z Jaguaru. Obaja boli rovnako ako da Costa diskvalifikovaní. Na siedme miesto sa tak vyšvihol Lucas di Grassi. Brazílčan si udržal pozíciu aj napriek 30-sekundovému trestu po pretekoch za nevyužitie druhého aktivačného režimu. Prvé body vo Formule E získal aj nováčik Jake Dennis vo farbách BMW a dnes posledné dva body za deviate miesto získal Jean-Éric Vergne z DS TECHEETAH. Bod za desiate miesto nebolo komu udeliť.

Nešťastie Buemiho pokračuje, Lotterer opäť chyboval

Po štarte za safety carom sme videli kolíziu, ktorú zavinil André Lotterer. Pilot Porsche potvrdil slabé výkony a chyby v tejto sezóne a po nešetrnom náraze vyradil z pretekov Sébastiena Buemiho. Švajčiar mal dnes šancu na dobrý výsledok, ktorý mu mohol pomôcť, keďže v poslednom období sa mu nedarí.

Medzitým na čele bojovali Maximilian Günther z BMW s Lynnom. V tom čase išlo o druhú priečku a dvojica predviedla tento parádny súboj.

Günther však krátko nato nezvládol svoj monopost a v pretekoch skončil, na trať prišiel safety car, už tretíkrát, ak rátame aj štart

Mitch Evans z Jaguaru mohol bodovať, ale po kolízii so Sérgiom Settem Câmarom z Dragonu bolo po šanciach.

 

 

Lotterer dnes nepokazil preteky iba Buemimu, ale aj Edoardovi Mortarovi z Venturi.

V poslednej desaťminútovke sa da Costa takto umne bránil pred de Vriesom.

 

Mercedes predbehol Jaguar

Na čele priebežného poradia sa usadil továrenský tím Mercedesu. Prvý je Nyck de Vries s deväťbodovým náskokom pred Stoffelom Vandoornom. Ďalších päť bodov stráca doterajší líder Sam Bird z Jaguaru. Medzi tímami vedie Mercedes pred Jaguarom a Virginom.

Zajtra pokračuje Valencia E-Prix druhým dňom. Od 8:00 budeme sledovať tretí meraný tréning.

 

Výsledky Valencia E-Prix (sobota)

#

pilot

tím

čas

1.

Nyck de Vries

Mercedes-EQ

48:20,547

2.

Nico Müller

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

+13,128

3.

Stoffel Vandoorne

Mercedes-EQ

+34,886

4.

Nick Cassidy

Envision Virgin Racing

+36,903

5.

René Rast

Audi Sport Abt Schaffler

+51,650

6.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+52,985,

7.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+2:41,946

8.

Jake Dennis

BMW i Andretti Motorsport

+3:07,061

9.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+4:19,582

10.

Oliver Turvey

NIO 333

nedokončil

11.

Tom Blomqvist

NIO 333

nedokončil

12.

Norman Nato

ROKiT Venturi Racing

nedokončil

13.

Edoardo Mortara

ROKiT Venturi Racing

nedokončil

14.

Pascal Wehrlein

TAG Heuer Porsche

nedokončil

15.

André Lotterer

TAG Heuer Porsche

nedokončil

16.

Mitch Evans

Jaguar Racing

nedokončil

17.

Sérgio Sette Câmara

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

nedokončil

18.

Maximilian Günther

BMW i Andretti Motorsport

nedokončil

19.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

nedokončil

20.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

diskvalifikovaný

21.

Alexander Sims

Mahindra Racing

diskvalifikovaný

22.

António Félix da Costa

DS TECHEETAH

diskvalifikovaný

23.

Alex Lynn

Mahindra Racing

diskvalifikovaný

24.

Sam Bird

Jaguar Racing

diskvalifikovaný

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *