Di Grassi si priznal chybu: Budem to mať v hlave do konca života (Video)

Lucas di Grassi
foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

Diskvalifikovaný Lucas di Grassi tvrdí, že chyba, ktorá ho pripravila o kontroverzné víťazstvo v Londýne, mu zostane hlave po celý zvyšok jeho života. Brazílčan to povedal v rozhovore pre Motorsport.com.

Pilot Audi sa dostal prekvapujúco do vedenie pred Stoffela Vandoorna počas druhého výjazdu safety caru. Z ničoho nič zašiel do boxov, kde platí maximálna rýchlosť 50 km/h a po výjazde sa zaradil tesne za safety car. Predtým bol na konci prvej desiatky.

Tento manéver je podľa pravidiel dovolený, ak jazdec zastaví pred svojou garážou. Di Grassi dostal po niekoľkých minútach trest v podobe prejazdu boxovou uličkou, keďže komisári vyhodnotili, že Brazílčan nezastavil dostatočne, čo potvrdili aj neskoršie zábery.

Ďalší problém spočíval v tom, že tím di Grassiho neinformoval o udelenom treste, zatiaľ čo šéf tímu Allan McNish po šprinte ku komisárom protestoval proti ich rozhodnutiu. Di Grassimu následne udelili čiernu vlajku na konci pretekov, čo znamenalo diskvalifikáciu. Audi dostalo za neuposlúchnutie pokynov pokutu 50-tisíc eur.

Pretekár Audi po pretekoch priznal, že ho táto malá chyba bude prenasledovať do konca života. „Nebol som si vedomý trestu až do konca pretekov. Asi desať sekúnd som bol šťastný a potom som zosmutnel. Je smutné, že sme preteky nezvládli kvôli malému detailu. To mi zostane v hlave do konca môjho života.“

Alex Lynn s prvým víťazstvom vo Formule E, Audi s vysokou pokutou za správanie diskvalifikovaného di Grassiho (Video)

„Mohol som prehrať. Vždy jestvuje riziko. Na sto percent to môžeme robiť. Bol to veľmi odvážny krok, ktorý fungoval. Je to ako vo futbale, kde je postavenie mimo hry. Hráte s pravidlami a snažíte sa ostatných dostať do offsidu.  Je tu veľmi komplexná kniha pravidiel. Každý sa snaží nájsť rozdiely alebo diery, aby získal výhodu. Dnes sme urobili všetko podľa tejto knihy,“ pokračuje bývalý šampión.

„Som veľmi hrdý, že sa tím odhodlal k tomuto odvážnemu manévru alebo že mal odvahu, keď cítil, že by sme to takto mohli vyhrať. Existuje riziko, ale oplatí sa ho podstúpiť. Pre garážou to bola moja chyba, že som nezastavil a kvôli vnútornému povrchu trate to bolo klzké. Kĺzal som sa. Pneumatiky sa zablokovali,“ vysvetľuje di Grassi.

„Z môjho pohľadu auto zastalo, pretože sa pneumatiky zablokovali. Šmyk zapríčinil trest. Je to súčasť hry, pozrieť sa na pravidlá a pokúsiť sa nájsť spôsob, ako získať výhodu. Šport sa vyvíja, ale my musíme pokračovať v posúvaní hraníc. Budeme v tom pokračovať v rámci pravidiel, v zákonných medziach,“ uzavrel.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *