VIDEO: Do FE vstúpi osem výrobcov

Svetová automobilová federácia (FIA) dnes potvrdila vstup ôsmich výrobcov do elektrickej série Formula E v jej druhej sezóne. V aktuálnom ročníku jazdia všetky tímy so zhodným monopostom Spark-Renault SRT_01E, ktorý je vybavený elektromotorom od McLarenu. Od sezóny 2015/2016 bude Formula E otvorenou súťažou, čo umožní príchod ďalších výrobcov, ktorí môžu priniesť svoje inovácie a takisto aj nové pohonné jednotky.

S cieľom udržať nízke náklady je vývoj spočiatku obmedzený len na pohonnú jednotku, konkrétne na elektromotor, prevodník, prevodovku a chladiaci systém. Všetky ostatné časti zostanú v aktuálnej podobe s cieľom zabrániť nákladnému aerodynamickému vývoju.

Po výberovom konaní a hlbokej analýze dnes FIA oznámila mená týchto ôsmich výrobcov:

– ABT Sportsline
  – Andretti
  – Mahindra
  – Motomatica
  – NEXTEV TCR
  – Renault Sport
  – Venturi Automobiles
  – Virgin Racing Engineering

Ďalší vývojový posun nastane v tretej sezóne, v ktorej bude možný vývoj batérií, vďaka čomu by mohli piloti absolvovať preteky v jedinom monoposte. Neboli by tak nutné výmeny vozidiel v polovici ePrix.

Prezident FIA, Jean Todt, v tejto súvislosti povedal: „Štart série zaznamenala obrovský úspech. Táto inovatívna a atraktívna disciplína je v procese získavania si športovej a technickej kredibility a príchod výrobcov v druhej sezóne je ďalším stupňom vývoja Formule E. Postupné otváranie predpisov umožní príchod inovácií, avšak udrží výdavky pod kontrolou. Riešenia prinesené výrobcami snáď budú viesť k rapídnemu vývoju technológií zameraných na budúcnosť priamo v srdci Formule E,“ dodal Todt.

V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf série, Alejandro Agag: „Pre Formulu E je skvelé, že jej súčasťou chce byť tak veľa výrobcov, navyše hneď po úvodných štyroch pretekov. Od začiatku bola jednými z našich cieľov propagácia technologickej súťaže, ale my, ako organizátori, to nemôžeme realizovať. Potrebujeme „hercov“, ktorí sa k nám pridajú a vyvínú technológie, vďaka ktorým budú môcť vzájomne súperiť.“

Zdroj: FIA

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *