Druhé dvojité víťazstvo Audi zatienila kontroverzia medzi di Grassim a Abtom

foto: Audi AG

Audi potvrdzuje famóznu formu a dnes môže získať tímový titul. Na to potrebuje získať minimálne o päť bodov viac ako vedúci tím hodnotenia TECHEETAH, ktorý sa včera tešil z titulu pre Jeana-Érica Vergna.

Oči fanúšikov sa včera zameriavali predovšetkým na dvojicu bojujúcu o titul, teda na Vergna a Sama Birda z Virginu. Počas pretekov sa však postupne ukázal obrovský rýchlostný rozdiel a o titule pre Francúza nebolo pochýb. O to viac zaujal bratovražedný súboj medzi Lucasom di GrassimDanielom Abtom.

Mladý Nemec bol vo vedení. Po výmene áut sa však naňho di Grassi dotiahol a po tvrdom manévri ho predbehol. Súboj pokračoval, ale po chvíli ustal. Môžeme za tým hľadať čokoľvek, aj tímovú réžiu, keďže Audi ide o tímový titul a potrebuje každý bod.

foto: Audi AG

Pre di Grassiho to bolo ôsme víťazstvo vo Formule E a šieste pódiové umiestnenie v sérii. „Dnes som nemal pretekárske auto, mal som raketu. Mal som dobrý súboj s Dillmannom a ďalšími pilotmi. Druhý úsek bol trochu zvláštny. Vo Formule E nemá zmysel otvárať priestor, pretože ak dôjde k výjazdu bezpečnostného vozidla alebo keď sa stane niečo iné, stratíte energiu pri znižovaní straty. Uisťoval som sa teda, že je Daniel v správnej vzdialenosti, ale po Lynnovej nehode sa išlo do konca naplno, čo bolo veľmi odlišné. Daniel urobil chybu pri brzdení do šiestej zákruty a na prašnej časti bol trochu široký. Jeho pneumatiky tak boli pred ďalšou časťou zlé. Vedel som, že je správny čas zaútočiť.“

Abt sa celý čas držal tesne za di Grassim a do cieľa prišiel s ani nie sekundovou stratou. „Vedeli sme, že máme silný balík. Uvedomoval som si, že je Lucas za mnou a bolo mi povedané, aby sme neriskovali. Takže neviem, kde došlo ku chybe v komunikácii. Teším sa za Audi, tím si to zaslúži. Ale nemôžem tu sedieť a usmievať sa ako blázon. Samozrejme, že som chcel vyhrať, ale máme veľký spoločný cieľ – víťazstvo v tímovej klasifikácii. Zajtra budeme mať k dispozícii opäť auto, ktoré môže vyhrať.“

foto: Audi AG
Súboj na ostrie noža

Spomínaný súboj medzi Abtom a di Grassim poriadne rozvíril zdanlivo pokojné hladiny Audi. Šéf tímu Allan McNish sledoval súboje dvoch jazdcov Audi v nemom úžase a jeho reakcie boli jednoznačne na mieste. Pri jednom z manévrov došlo dokonca k vzájomnému kontaktu, čo zrejme spustilo tímový zásah do počínania si pretekárov, pretože potom sa už Abt nepokúšal o odvetu.

 „Tento scenár zrýchlil našu srdcovú frekvenciu viac ako by sme chceli, ale máme dvoch pilotov, ktorí chcú vyhrať a idú v skutku pekelne. O di Grassiho manévri by som nehovoril ako o bezohľadnom, ale ako o robustnom. Práve preto sme v hodnotení tímov tak vysoko. Vždy je to krehký balans medzi najvyššími priečkami a možnými chybami. Čiara je niekedy veľmi tenká a dnes to bol presne náš prípad,“ dodal včera Škót.