DS TECHEETAH ďalej klesá, Lotterer o manévri Birda: Bolo to nechutné a nespravodlivé

André Lotterer a Sam Bird
foto: © FIA Formula E

Po včerajších pretekoch v Hongkongu rezonuje predovšetkým záverečný súboj medzi Samom Birdom a Andrém Lottererom. Práve táto dvojica zvádzala súboj o triumf počas väčšej časti jubilejného 50. podujatia Formuly E.

Pretekár z Virginu atakoval pilota stajne DS TECHEETAH, ktorý sa snažil udržať pred ním. Ak by sa to Nemcovi podarilo, tak by vyhral vôbec prvé preteky Formuly E. Všetko tomu nasvedčovalo, lenže v predposlednom kole došlo ku kontaktu, ktorý zmenil pravdepodobný priebeh piatych pretekov sezóny.

Pozrite si celý súboj (Bird vs. Lotterer približne od 2:40)

Bird pri pokuse o predbehnutie svojho súpera do Lotterera zozadu narazil. Dovtedajší líder takmer okamžite spomalil kvôli defektu a poškodenej zadnej časti auta. Namiesto triumfu sa musel 37-ročný Nemec vo farbách DS TECHEETAH uspokojiť so štrnástym miestom, čo, samozrejme, nejde tak ľahko. Najmä ak ešte v predposlednom kole vediete.

Návrat k pretekom:

VIDEO: Bird prišiel o víťazstvo v Hongkongu, Mortara sa postaral o prvý triumf pre Venturi!

„Všetko prebiehalo s viacerými kontaktmi, ale v podstate normálne. Lenže potom prišiel náraz, ktorý zničil zavesenie a pneumatiku. V tejto sérii je to veľký problém, pretože sa to môže stať veľmi ľahko. Myslím si, že je to stopercentne neférové. Áno, bránil som sa, ale to je moje právo. Potom sú moje preteky zničené. Dúfam však, že komisári to do budúcna nejako vyriešia. Nemyslím si, že je to spravodlivé,“ povedal po pretekoch rozčarovaný Lotterer.

André Lotterer
foto: © FIA Formula E
Oslavy naznačovali blížiaci sa trest

Bird síce preťal šachovnicovú vlajku ako prvý, takmer s istotou sa však dal očakávať trest pre jazdca Virginu. Už po vystúpení z auta bolo zrejmé, že Bird sa síce snaží o úsmevy a oslavné gestá, na jeho tvári však bola zreteľná neistota a nervozita z celej situácie. Po dlhom čakaní mu napokon vedenie pretekov udelilo päťsekundovú penalizáciu, po ktorej sa posunul na konečné šieste miesto. Z premiérového víťazstva sa napokon tešil Edoardo Mortara a tím Venturi.

„Ak by trest nedostal, tak by sa otvoril úplne nový svet bláznivých vecí, pretože potom by sme tu do seba mohli len tak narážať. Všetko bolo v poriadku až po ten nechutný manéver, pretože takto by sme medzi sebou pretekať nemali. O víťazstvo som prišiel kvôli nemu. Aj jeho prípadná diskvalifikácia moje zničené preteky nenapraví. Je to smutné,“ dodal pilot DS TECHEETAH, ktorý je v priebežnom poradí na desiatom mieste.

foto: © FIA Formula E

 

Vergne opäť bez bodov

Smolu mal aj obhajca titulu Jean-Éric Vergne, ktorý po viacerých patáliách skončil bez bodu na trinástom mieste. Celkovo je jedenásty. „Neboli to moje preteky. Opäť som nemal šťastie. Taký je život. Nezačnem teraz nariekať a biť do steny, pretože to nič nezmení. Beriem to s úsmevom. V aute problém nie je, tu sa nedá predbiehať. Andrého mi je veľmi ľúto. Tieto preteky boli jeho a prišiel o ne. Všetko, čo sa mohlo pokaziť, sa pokazilo. Nechceme viac takýchto dní. Hodíme to za seba a ako tím sa zameriame na premiérové preteky v San-ja. Budú to naše domáce preteky a snáď sa nám bude dariť.“

Šéf tímu Mark Preston videl rušný deň nasledovne: „Mohli by sme povedať – v poriadku, sú to len preteky – ale v skutočnosti to tak nie je. Komisári by s tým mali niečo robiť, pretože budúce preteky môžu byť krviprelievaním. Mohlo by sa totiž zdať, že je takéto správanie prípustné. Andrého mi je ľúto, zaslúžil si vyhrať. Odkedy je v našom tíme, podáva veľmi dobré výkony. Mohlo to byť jeho prvé víťazstvo. Počas celého víkendu jazdil dobre a bol v dobrej pozícii. Jean-Éric mal ďalšie nešťastné preteky. Je to nesmierne talentovaný jazdec a je frustrujúce, že nemôže bojovať o čelo, kam patrí.“  Stajňa DS TECHEETAH klesla v priebežnom poradí na šieste miesto, keď nebodovala druhýkrát v sezóne.

foto: © FIA Formula E