DS TECHEETAH s premiérovým titulom, Vergne prvým dvojnásobným šampiónom!

Jean-Éric Vergne
foto: DS TECHEETAH

Tím DS TECHEETAH má za sebou neuveriteľnú sezónu. Vo včerajších záverečných pretekoch v New Yorku získal premiérový tímový titul. Navyše, obhajca titulu Jean-Éric Vergne je prvým dvojnásobným šampiónom Formuly E a prvým jazdcom, ktorý titul úspešne obhájil.

Vergne včera skončil na siedmej pozícii, ale to mu stačilo na to, aby triumfoval v konečnom poradí o sedemnásť bodov pred Sébastienom Buemim z Nissanu. Tretí skončil Lucas di Grassi. Vergne bol v cieli dojatý a na jeho hlase bolo počuť, aký obrovský kameň mu spadol zo srdca.

„Dnešok bol neuveriteľný,“ povedal včera šťastný a úspešný obhajca titulu. „Víkend sa nezačal tak, ako sme chceli a ani dnešok nebol ideálny. Na ničom z toho ale nezáleží, pretože sme získali oba tituly. Stále sa mi nechce veriť, že som prvý dvojnásobný šampión a za to môžem ďakovať môjmu tímu a každému v zákulisí. Toto je pre vás!“

„Minulý rok sme ako zákaznícky tím odviedli úžasnú prácu. Nemali sme k dispozícii testovacie dni a zdrojov bolo veľmi málo. Tento rok ich bolo s DS samozrejme viac. Chvíľu to trvalo, kým sme začali úspešne spolupracovať. Nakoniec sme odviedli skvelú prácu a ja som na každého nesmierne hrdý. Tento výsledok nám vlieva do žil sebavedomie pred nadchádzajúcou sezónou. Myslím si, že som v najlepšom tíme Formuly E a budeme pracovať na tom, aby to tak aj zostalo,“ dodal Vergne.

https://www.instagram.com/p/Bz62w8lBIyG/

André Lotterer včerajšie preteky nedokončil a sezónu ukončil na ôsmom mieste. „Veľká gratulácia JEVovi a celému tímu DS TECHEETAH. V celej mojej doterajšej motoršportovej kariére som nezažil takýto tím. Všetci si toto dvojité víťazstvo zaslúžia. Chcel som pomôcť pri zveľaďovaní bodového náskoku, ale nebol to môj víkend. To sa stáva. Hlavné je, že máme oba tituly.“

Čínsky tím vyhral tímovú trofej premiérovo. Po minuloročnom sklamaní a prehre o dva body s Audi to teraz vyšlo. „Tento víkend sa pre nás nemohol začať horšie ako incidentmi, ale nemohol sa ani skončiť krajšie ako ziskom oboch titulov,“ povedal šéf tímu Mark Preston. „Človek môže získať titul náhodne, ale dokázať to dvakrát. To už dokazuje, že patríte k favoritom šampionátu. Rád by som Jeanovi-Éricovi a celému tímu poďakoval, takisto aj chlapcom v továrni, pretože v konečnom dôsledku je to tímový šport. Tím musí fungovať ako dobre premazaný stroj a náš beží ako hodinky.“

foto: DS TECHEETAH

Po štyroch sezónach vo Formule E sa premiérového titulu dočkal aj francúzsky konštruktér DS. „Sú to štyri roky, čo sme tu a vždy sme chceli zvíťaziť. Teraz sa nám to podarilo, sme šampióni! A to hneď dvojnásobní. Je to pre nás historický deň a sme veľmi hrdí. Dosiahli sme potrebnú výkonnostnú úroveň, boli sme v správnom čase na správnom mieste a so správnymi ľuďmi. Dokázali sme to!“ povedal šťastný šéf DS Performance Xavier Mestelan Pinon.

Traja najlepší piloti si počas slávnostného galavečera po prevzali trofeje.

https://www.instagram.com/p/Bz7V9IMnGWX/

Vergne je v poradí štvrtý šampión Formuly E. Premiérový titul získal v roku 2015 Nelson Piquet ml., na ktorého nadviazal Sébastien Buemi. Tretí titul si vybojoval Lucas di Grassi. DS TECHEETAH je tretím tímom, ktorý sa raduje z titulu. Po troch triumfoch Renaultu sa vlani tešilo Audi.

Šampióna čakajú verejnoprospešné práce

Vergne sa po včerajších oslavách dozvedel, že bude musieť absolvovať jeden deň verejnoprospešných prác v rámci FIA za porušenie Medzinárodného športového kódexu. Pilot a jeho tím boli ešte po sobotných pretekoch vyšetrovaní pre podozrivú rádiovú komunikáciu. Podľa všetkého Vergne vyzval svojho inžiniera, aby prikázal Lottererovi zastaviť na trati, čím by sa na okruh dostalo bezpečnostné vozidlo.

Počas prešetrovania celej záležitosti Vergne tvrdil, že s touto požiadavkou vyrukoval preto, lebo vedel, že Lotterer má výrazne poškodený monopost a že aj tak nedokončí preteky. Francúz sa vraj obával úlomkov, ktoré boli na trati a išlo mu nielen o vlastnú bezpečnosť, ale aj o bezpečnosť ostatných. Kategoricky poprel akýkoľvek nešportový úmysel. FIA toto vysvetlenie akceptovala, ale udelila mu spomínaný jeden deň verejnoprospešných prác.

Jean-Éric Vergne
foto: DS TECHEETAH

TIP: Sledujte nás na Instagrame