Extreme E a AFC Energy predstavili prevratnú technológiu nabíjania elektromobilov (Video)

foto: John McLellan

Šampionát Extreme E predstavil generátor vodíkových palivových článkov, ktorý bude zohrávať kľúčovú úlohu pri nabíjaní elektrických vozidiel.

Nová pretekárska séria, ktorej premiérový ročník odštartuje v apríli, spolupracuje so spoločnosťou AFC Energy, ktorá sa zameriava na nabíjanie elektromobilov pri produkcii nulových emisií. Jediným vedľajším produktom je voda, ktorá je ďalej využiteľná. O vývoji tejto technológie sa hovorí už od júla minulého roka.

AFC Energy veľmi úzko spolupracovala s Extreme E pri návrhu a kompletizácii palivových článkov a operačného systému, ktoré budú čeliť nehostinným podmienkam. Preteky, v ktorých sa predvedú elektrické terénne SUV, prebehnú v saudskoarabskej púšti, na povrchu grónskych ľadovcov, či v horských oblastiach Patagónie.

Po polročnom období venovanom spolupráci inžinierov s tímom Extreme E nasledoval mesiac intenzívnych prác na uvedení celého systému do prevádzky. Dialo sa tak v britskom Surrey, kde má základňu AFC Energy. Okrem samotného systému palivových článkov sa pracovalo na systémoch riadenia batérie a testovala sa nabíjacia infraštruktúra.

Už hotový systém bol nedávno naložený na loď St. Helena, ktorá bude celý cirkus transportovať na miesta jednotlivých pretekov. Z britských dokov by mala do Saudskej Arábie vyplávať v polovici februára.

Zakladateľ a šéf série Alejandro Agag priekopnícku technológiu víta. „Nabíjanie prostredníctvom vodíkových palivových článkov je vo svete motošportu skutočným prelomom. Extreme E je prvým podujatím, kde bude táto technológia využitá. Produkt od AFC Energy ponúka koncové riešenie pre naše elektrické vozidlá, bez emisií. Dúfam, že to inšpiruje ostatné organizácie pri skúmaní udržateľných, nízko-emisných alternatív počas ich podujatí.“

„Pre Extreme E je to skutočný míľnik a veľmi sa teším na moment, keď uvidím vodíkové palivové články v akcii počas prvých pretekov v Saudskej Arábii. Udeje sa to už o pár mesiacov. Nebolo jednoduché dostať sa sem, kde sme teraz, ale celý tím bol veľmi odhodlaný. Klimatická kríza na nič a na nikoho nepočká,“ dodal Španiel.

Šampión F1 Jenson Button sa stal nečakaným pretekárom a vlastníkom tímu v Extreme E!

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *