Extreme E má za sebou kolektívne testy v Španielsku (Video)

foto: Extreme E

Extreme E má za sebou prvé kolektívne testy pred premiérovou sezónou, ktorá odštartuje v marci. Piloti a tímy sa stretli v Motorlande Aragón v Španielsku.

Pôsobivé štartové pole zahŕňa množstvo hviezdnych mien. Nájdeme tam legendy kalibru Sébastiena Loeba, Carlosa Sainza staršieho, relykrosových šampiónov Johana Kristofferssona, Timmyho Hansena a Mattiasa Ekströma, či mená, ktoré zažiarili na Rely Dakar ako Cristina Guitérrezová a Laia Sanzová. Zo žien vyzdvihneme ešte šampiónku W Series Jamie Chadwickovú a austrálsku rely šampiónku Molly Taylorovú. Bola to vôbec prvá stretávka, počas ktorej mali účastníci možnosť naplno si vyskúšať 550-koňové elektrické SUV pred úvodnou X Prix v Saudskej Arábii.

Zakladateľ a šéf šampionátu Alejandro Agag zhodnotil testy pozitívne. „Dva roky sme pracovali, aby sa toto mohlo uskutočniť. Sen sa konečne stáva skutočnosťou a ja som bol pri pohľade na túto talentovanú skupinu jazdcov nesmierne hrdý. Tento šampionát ponúkne jednu z najsilnejších jazdeckých zostáv planéty. Testy priniesli veľký úspech. Bol to skvelý spôsob, ako ukončiť tento náročný rok. Rok 2021 bude rokom, keď svet uvidí realizáciu našej tvrdej práce.“

Tímy absolvovali dva testovacie dni na dvoch rôznych verziách okruhu – 3,1 km dlhom otvorenom okruhu a druhom, rýchlejšom, kilometrovom. Podmienky výrazne sťažovala hmla, ktorá zapríčinila zníženú viditeľnosť. „Borili sme sa trochu s počasím, keďže vinou hmly sme mali zvláštne podmienky, ale celkovo to bolo dobré. Autá boli veľmi spoľahlivé. Bolo vzrušujúce vidieť ich jazdiť na plný výkon a sledovať pilotov, ako sa snažia z tejto novej mašinérie vyťažiť maximum. Dosiahli sme presne to, čo sme chceli,“ povedal čerstvo menovaný riaditeľ pretekov Scot Elkins.

„Mali sme dva okruhy. Prvý bol o dosť dlhší a viac otvorený. V podstate viac vyhovoval tomu, čo budeme vidieť počas podujatí, kde budú rôzne značky. Druhý okruh bol viac zatvorený. Mali sme tu len jeden povrch, kým počas pretekov sa budú musieť všetci vyrovnať s viacerými. Test umožnil každému zažiť rôzne podmienky, podobne ako to bude na budúci rok,“ dodal Američan.

Vozidlo ODYSSEY 21 bude musieť zvládnuť nesmierne zložité podmienky – púšť, mrazy, ľad, pralesy či skaly. Dodávateľ pneumatík, ktorým je Continental, počas testov vyskúšal viacero zaujímavých noviniek. Jednou z nich je digitálny systém na monitorovanie tlaku a teploty pneumatík v reálnom čase. Údaje sú okamžite odosielané priamo do kokpitu, vďaka čomu majú jazdci prehľad o stave zmesí.

PODCAST: Extreme E nebude len o Hamiltonovi či Rosbergovi, hviezdnych mien pribúda

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *