Extreme E: Šiestym potvrdeným účastníkom premiérovej sezóny je tím Andretti

Foto: Extreme E

Dnes ráno sme spoznali meno šiesteho potvrdeného účastníka premiérovej sezóny Extreme E, ktorým sa stal americký tím Andretti.

Zoskupenie Andretti Autosport je fanúšikom motoršportu veľmi dobre známe, keďže v rôznych disciplínach po celom svete pôsobí dlhé roky. Značka Andretti je tradičným účastníkom pretekov Indianapolis 500, kde získala päť prvenstiev, k tomu pridala štyri majstrovské tituly v IndyCar. Americká značka je jedným zo zakladajúcich tímov Formuly E a momentálne v nej pôsobí v spoločnom továrenskom tíme BMW.

Vzťah medzi Extreme E a Formulou E je celkom zrejmý, keďže obe série založil Alejandro Agag. Navyše, vo vznikajúcom šampionáte máme v tejto chvíli štvrtý tím s napojením na Formulu E. Orem tímu Andretti sú to ABT Sportsline, Venturi a HWA Racelab, ktorý bol vlani „predskokanom“ Mercedesu. Šesticu doteraz známych účastníkov dopĺňajú Veloce Racing a QEV.

Šampionát Extreme E ponúkne sezónu s piatimi podujatiami, z ktorých každé potrvá dva dni a prebehne vyraďovacím spôsobom. Okruhy s dĺžkou desiatich kilometrov budú umiestnené v najznámejších a najnáročnejších lokalitách sveta ako Grónsko, Amazonský prales v Brazílii, púšť Al-´Ula v Saudskej Arábii, nepálske Himaláje a jazero Lac Rose blízko senegalského Dakaru.

Šampionát Extreme E predstavil kalendár premiérovej sezóny

Momentálne poznáme mená šiestich účastníkov, čo je presná polovica z plánovaného tucta stajní. Tímy sa k svojím autám Odyssey 21 dostanú v októbri tohto roka a krátko na to prebehnú oficiálne kolektívne predsezónne testy.

Zakladateľ a šéf Extreme E, Alejandro Agag, víta príchod známej značky. „Veľmi sa teším, že medzi nami môžeme privítať Andretti Autosport, skutočnú hnaciu silu v pretekaní. Tento tím pôsobí počas mnohých rokov v tých najšpičkovejších šampionátoch. Má obrovskú vášeň pre motoršport, preto je jeho rozhodnutie vstúpiť do Extreme E úplne prirodzené. Extreme E je ambiciózny nový projekt, ktorý vznikol kvôli obavám o našu planétu. Teraz je to pravdivejšie ako kedykoľvek predtým, keďže motoršport prispôsobuje svoje správanie a hodnoty tak, aby v týchto premenlivých časoch zostal relevantný.“

„Andretti Autosport doladil svoje odborné znalosti v prostredí elektrických pretekov ako zakladajúci člen Formuly E, či prostredníctvom viacerých titulov z prostredia terénnych a relykrosových šampionátov. Tieto skúsenosti budú pri vstupe do Extreme E neoceniteľné. Znamená to, že táto série je unikátnym projektom. Športová výzva bude intenzívna a priestor pre inovácie je ďalekosiahly. Netrpezlivo očakávam, ako sa Andretti adaptuje v tomto novom prostredí,“ dodal zakladateľ šampionátu.

Michael Andretti
Michael Andretti
Foto: Formula E

Predseda a šéf amerického tímu, Michael Andretti, priblížil zámery svojho zoskupenia. „Stále sa venujeme rozširovaniu a diverzifikácii našich snáh či už v tradičnom motoršporte alebo v nových, revolučných konceptoch. Myslím si, že Extreme E je vzrušujúcou príležitosťou pre globálne rastúci tím. Aktuálna kríza okolo COVID-19 zameriava našu pozornosť na potrebu zmeny sveta a naše tradičné psychické nastavenie sa musí prispôsobiť. Cítime, že toto oznámenie pomôže priniesť nádej do budúcnosti motoršportu a zameranie sa na udržateľnosť. Verím, že po tomto období bude celý motoršportový priemysel silnejší ako doteraz. Teším sa, že nás uvidím v Extreme E ako súčasť pôsobivého dedičstva v každej plánovanej lokalite.“

Šéfom tímu bude Roger Griffiths, ktorý vedie aj stajňu Formuly E. „Navrhovaný formát Extreme E je unikátny, nielen z pohľadu súťaže, ale aj významom a dopadom pre planétu. Motoršport vždy hovoril o pretekoch v drsných podmienkach a teraz sa prostredníctvom Extreme E naozaj dostaneme k tomuto testu. Budeme môcť predviesť naše schopnosti prostredníctvom ďalšej elektrickej platformy. Je to vzrušujúca možnosť, ako spojiť naše vedomosti a skúsenosti z elektrického pretekania a šampionátov zameraných na preteky v teréne. V minulosti sa nám podarilo uspieť v oboch arénach a snáď si tento trend prenesieme aj do nového prostredia.“

Premiérový ročník Extreme E by mal odštartovať v januári 2021. Kým ostatné šampionáty hlásia rôzne termínové posuny kvôli pandémii, novovznikajúci projekt zatiaľ zostáva pri plánovanom kalendári.

Extreme E bude na lodi Svätá Helena skúmať klimatické zmeny (Video)

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *