Extreme E: Vo februári sa začnú práce na druhom prototype Odyssey 21

foto: Extreme E

O necelý rok odštartuje premiérová sezóna Extreme E s vozidlami Odyssey 21. Prvý prototyp má za sebou niekoľko zaujímavých testov.

Naposledy to bola účasť na prestížnych pretekoch Rely Dakar, ktoré sa tento rok konali v Saudskej Arábii. Elektrické terénne SUV sa zúčastnilo na takzvanom shakedowne a záverečnej etape podujatia. V prvom prípade sedel v aute relykrosový pretekár Guerlain Chicherit, ktorý pred svojím výkonom strávil so zamestnancami Sparku týždeň. Záverečnú etapu odjazdil legendárny Ken Block.

Théophile Gouzin, technický riaditeľ spoločnosti Spark Racing Technology, ktorá stojí za skonštruovaním súťažného auta, potvrdil, že posledné testy vývojárom veľmi pomohli. „Príprava na jazdu na púšti predstavovala istý proces,“ povedal Francúz pre oficiálny web šampionátu. „Keď sa naskytla možnosť zúčastniť sa na Rely Dakar, nemohli sme ju jednoducho pustiť. Preto sme jej prispôsobili náš plán a boli sme očarení. Všetkých v tíme to nabádalo k ďalšej práci. Bolo to extrémne pozitívne a cenné. Al-Ula je úžasná a poskytla nám excelentný testovací priestor.“

Ken Block otestoval Odyssey 21 v záverečnej etape Rely Dakar, dosiahol tretí najrýchlejší čas!

„Auto prekonalo naše celkové očakávania. Guerlain odjazdil na piesku, skalách a dunách slušnú vzdialenosť. Bol obrovským prínosom pri vylepšovaní auta. Bol to pre nás neoceniteľný proces. Guerlainovi sa auto páčilo, bol ohromený jeho schopnosťami. Jeho spätná väzba bola úžasná a to je dobré znamenie.

Extreme E odštartuje v januári 2021 a tak sa čas na vývoj a testovanie pomaly, ale isto kráti. „Testy by mali byť zamerané priamo na vývoj auta a už teraz máme niekoľko veľmi cenných poznatkov. Napríklad, výrazne sme zlepšili naše chápanie týkajúce sa správania zavesenia kolies v rôznych terénnych podmienkach. Doladili sme to a disponujeme jemnejšími riešeniami pri rôznych scenároch.“

„Chcete vidieť, kde sú limity. Opakovania sú srdcom vývoja. Toto nie je koniec, ale myslíme si, že sme v dobrej forme, aj keď pri testoch človek musí zostať skromným. Nikdy neviete, čo sa stane. Auto robíme ľahkým, silným, rýchlym a bezpečným, ako len vieme. Je pekné vidieť, že sme na správnej strane produkcie pre pretekárske autá,“ pokračuje Gouzin.

Šampionát Extreme E predstavil kalendár premiérovej sezóny

Záverečnú trinásťkilometrovú etapu Rely Dakar absolvoval slávny pretekár Ken Block, ktorý zajazdil tretí najrýchlejší čas. „Ken Block je seriózny chlap a súťažil na samom vrchole. Jeho know-how a jeho zručnosti sa ukázali ako dokonalo vhodné pre to, aby z auta vyťažil maximum. Ukázalo sa, že jeho výkon bol pri budovaní našej banky reálnych dát neoceniteľný. Nadobudnuté poznatky nám pomôžu pri ďalšom vývoji auta.“

Gouzin na záver prezradil, aké sú najbližšie plány pri vývoji auta. „Vo februári budeme pracovať na druhom prototype auta s finálnym batériovým nastavením od Williams Advanced Engineering. S pripravovaným softvérom nás čaká ešte veľa práce v oblasti integrácie. Ešte pred koncom testovania sa spustí produkcia pretekárskych áut, takže pred sebou máme rušné časy,“ doplnil technický riaditeľ spoločnosti Spark.

Najnovšie informácie hovoria o tom, že Extreme E bude vysielať viacero televíznych staníc. V Spojených štátoch amerických, Kanade a Karibiku to bude Fox Sports, juhovýchodnú Áziu pokryje Fox Sports Asia. Na Novom Zélande bude o vývoji v šampionáte informovať televízia TVNZ. V Taliansku pokryje novú sériu Mediaset a v Bielorusku to bude voľné dostupná štátna BRTC. Čakáme na aktuálne informácie súvisiace s naším regiónom.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *