Extreme E zahajuje spoluprácu so spoločnosťami Spark a Williams (Video)

Alejandro Agag a Téophile Gouzin
foto: Extreme E

Nové elektrické SUV off-roady, ktoré uvidíme v novom šampionáte Extreme E, skonštruuje francúzsky konštruktér Spark Racing Technology. Jeho úlohou bude zostaviť základ a vyvinúť spoločné diely. Súťažiaci budú môcť testovať a vyvíjať vlastnú pohonnú jednotku a šasi.

Prvé testy prototypu by mali prebehnúť už v júli aj za účasti zakladateľského partnera a výrobcu pneumatík Continental. Tímy dostanú prvých dvanásť áut v marci budúceho roka. Následne v lete absolvujú kolektívne testy a nalodia sa na zrenovovanú loď Svätá Helena, ktorá ich vysadí na mieste prvých pretekov. Tie sú naplánované na január 2021.

„Štart produkcie a procesu konštruovania áut je vždy výnimočný a určujúci moment. Teším sa, že sa na túto dobrodružnú cestu vydávame spoločne so Sparkom, rovnako ako to bolo vo Formule E. Vďaka spolupráci s overenými partnermi môžeme postupovať rýchlejšie. Tímom tak dodáme pripravené autá a tie budú môcť vyvíjať vlastné komponenty,“ povedal zakladateľ a šéf Formuly E a zároveň operačný partner Extreme E Alejandro Agag.

Vedenie Extreme E krátko nato oznámilo, že novým partnerom a dodávateľom batérií pre prvú sezónu bude Williams Advanced Engineering, ktorý dodával batérie Formule E počas prvých štyroch sezón. Vzhľadom na extrémne podmienky, ktoré predstavujú Sahara, Amazonský prales, Arktída, Himaláje či ostrovy v Indickom oceáne, budú tieto batérie kompatibilné so špecifikáciou motorov vo Formule E. Tie ponúkajú maximálny výkon na úrovni 470 kW.

„Keď začínate s projektom ako Extreme E, je dôležité vybudovať silný základ partnerov s motoršportovým rodokmeňom. Vo Williamse máme overeného partnera predovšetkým z prostredia Formuly E, kde dodával vysokovýkonné, efektívne a spoľahlivé batérie. Preteky v odľahlom a extrémnom prostredí predstavujú iný typ výziev. Teším sa na spoluprácu a na oživenie tohto projektu,“ dodal Španiel.

Mohlo by vás zaujímať:

Extreme E: Prvý prototyp by sme mali spoznať v júli