F1 je ekologickejšia než Formula E, tvrdí Ralf Schumacher

Stoffel Vandoorne
foto: Formula E

Niekdajší pilot F1 Ralf Schumacher si myslí, že F1 je ekologickejšia a „zelenšia“ ako Formula E. Brat sedemnásobného majstra sveta F1, Michaela, to povedal pre noviny Münchner Merkur.

„Ak sa pozriete na naftové generátory využívané na nabíjanie vysokovýkonných batérií vo Formule E, tak je takmer isté, že celková uhlíková stopa je v F1 lepšia. Mám pocit, že výrobcovia sa aj pod politickým tlakom náhlia k technológii, ktorá nebola úplne premyslená,“ povedal 44-ročný rodák Hürthu.

Len nedávno F1 prezentovala cieľ byť uhlíkovo neutrálnou od roku 2030. „Myslím si, že Formula 1 zistila, že musí byť zelenšia a efektívnejšia. Stanovuje si klimatické ciele a hovorí o uhlíkovo neutrálnom bio palive, čo je podľa mňa skvelý nápad,“ dodal niekdajší jazdec tímov Williams a Toyota.

Ralf sa mýli

Bývalý pilot F1 pri svojich záveroch vychádza z neaktuálnych informácií. V minulosti boli na dobíjanie batérií využívané naftové generátory, ktorých ekologickosť je, samozrejme, katastrofálna. Už niekoľko rokov sa však využívajú generátory poháňané glycerínom, ktorý je vedľajším produktom pri výrobe bionafty. Samotný glycerín je podľa odborníkov taký čistý, že by sa dal piť.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *