Da Costa: V FE nie je priestor pre platiacich pilotov, preto je úspešná!

António Félix da Costa

António Félix da Costa tvrdí, že vysoká kvalita štartového poľa FE je podmienená tým, že v elektrickej sérii nedostávajú priestor tzv. platiaci piloti. Portugalský pretekár je súčasťou elektrickej série od jej začiatku a v roku 2015 vyhral preteky v Buenos Aires.

„Je skutočne pôsobivé, akou veľkou sériou sa FE stala v takom krátkom čase. Myslím si, že za to vďačíme kvalite pilotov v paddocku, ktorá je obrovská. Niektorí „platiaci“ piloti sa pokúšali dostať do série, ale momentálne je to súťaž, do ktorej sa piloti nedostanú iba vďaka peniazom. Tu potrebujete talent na to, aby ste boli rýchly – autá sa ovládajú mimoriadne ťažko, trate sú veľmi náročné,“ povedal pre portál Motorsport.com da Costa.

„Nie je to ako v GP2, kam sa dostanete aj bez toho, aby ste mali talent. Vo Formule E nie. V tejto chvíli sme takmer všetci profesionálni pretekári, čo je pre sériu veľmi dobré. Dodáva jej to množstvo kredibility. Myslím si, že by to takto malo zostať čo najdlhšie. Takto môžeme zaujať aj fanúšikov. Všetky miesta, kam prídeme – je to naozaj úžasné, čo sme dosiahli. Som veľmi šťastný, že môžem byť súčasťou toho všetkého,“ pokračuje portugalský pretekár.

Andretti - Donington Park - testy

Pokračujúca rivalita medzi Frijnsom a da Costom

Počas prvých dvoch ročníkov jazdil da Costa vo farbách dnes už neexistujúceho Teamu Aguri. V sezóne 2016/2017 ho uvidíme v stajni Andretti po boku Robina Frijnsa. „Cieľom je poháňať sa navzájom. Verím, že v niektorých oblastiach bude silnejší on, v iných zase ja. Je tu ale jedna vec, ktorou sa vyznačujeme obaja –  férovosť.“

„V minulosti som mal aj takých tímových kolegov, ktorí so mnou po prehre prestali hovoriť. Ja verím, že s Robinom to bude tak, že keď porazí on mňa alebo ja jeho, tak si navzájom povieme – dobrá práca, kamoš, zajazdil si lepšie kolo – a potom boj pokračuje. Myslím si, že to bude veľmi zdravá rivalita. Obaja chceme to isté. Teším sa na to,“ dodáva da Costa.

Ešte pred FE sa obaja stretli v roku 2012 v sérii Formula 3.5. Vtedy da Costa vyhral štyri preteky, kým Frijns len tri. Aj napriek tomu sa však z majstrovského titulu tešil holandský pretekár. „V roku 2012 bola Svetová séria podobná ako prvá sezóna FE. Vždy sme vzájomne súperili, pretože sme mali rovnaké autá. Teším sa, že budeme v jednom tíme s totožným vybavením.“

Zdroj: Motorsport.com, foto: Alastair Staley (LAT)